Strona główna » Kartonowe porady » Jak przygotować e-commerce na Black Friday? Poradnik.

Jak przygotować e-commerce na Black Friday? Poradnik.

przez Papa Stretch
analiza, optymalizacja, obsługa klienta i przygotowanie sklepu online na Black Friday

Kiedy jest Black Friday?

Black Friday 2023 coraz częściej pojawia się w wyszukiwarkach internetowych, ponieważ to już ten czas w roku gdy wielkimi krokami nadchodzą prawdopodobnie największe przeceny w sklepach. Kiedy zatem wypada Black Friday w 2023 roku? Już niedługo, bo 24 listopada w piątek.

Jak przygotować się do Black Friday? 2023 to rok, który sporo namiesza wśród wielu sprzedawców internetowych ze względu na przepisy prawne, które wymuszają na sklepach internetowych podanie najniższej obowiązującej ceny w ostatnich 30 dniach. Dzięki temu, w przypadku Black Friday w 2023 roku, nie będzie możliwości kombinowania z cenami, ponieważ sklep internetowy ma obowiązek podać cenę jaka obowiązywała 30 dni temu. To dobra praktyka i wielu klientów nie da się już złapać na rzekome promocje -40%, -50%, -60% itd., które do tej pory wynikały ze zmiany ceny na dzień przed Black Friday. 2023 to zatem rok, w którym mniej osób da się nabrać na nieuczciwe promocje. Miej to na uwadze tworząc swoją ofertę promocyjną!

Black Friday 2023, opakowania dzięki, którym wyślesz produkty

Krok 1. Sprawdź dane historyczne

Zanim włączysz promocję w swoim sklepie internetowym sprawdź dokładnie dane historyczne na kilku płaszczyznach. Po pierwsze – czy serwery uniosą dodatkowe obciążenie (i jak wielkie) gdy klienci masową wejdą na Twoją stronę. Sprawdź jak to wyglądało w ubiegłych latach.

Po drugie – ile towaru faktycznie masz na stanie, a jeśli zamierzasz coś doprodukować, to czy dział produkcji poradzi sobie ze zwiększoną liczbą zamówień. Oczywiście taką informację należy zderzyć z poprzednimi latami, aby złapać szerszą perspektywę. Może były jakieś problemy? Sprawdzając dane historyczne będziesz mądrzejszy.

Po trzecie – pakowanie. Czy masz wystarczającą liczbę opakowań, czy tylko “na styk”. Jak w tamtym roku przebiegało pakowanie? Czy miał kto pakować?

Po czwarte – na które produkty warto zrobić promocję w tym roku. Sprawdź jakie produkty cieszyły się największą popularnością w latach ubiegłych, a które być może przeceniłeś za bardzo. Dane historyczne są nieocenione w takiej sytuacji.

Po piąte – marketing. Jakie działania i w których mediach warto zastosować, aby przełożyły się one na realną sprzedaż.

Koperta rozszerzana 162x229x40

Koperta rozszerzana
162x229x40 mm

sprawdź

Koperta rozszerzana 250x350x50 mm

Koperta rozszerzana
250x350x50 mm

sprawdź

Koperta rozszerzana 350x450x80 mm

Koperta rozszerzana
350x450x80 mm

sprawdź

Krok 2. Sprawdź dostępność produktów

Ogłaszając promocję w swoim sklepie internetowym, sprawdź dokładnie dostępność produktu i stan magazynowy. Możesz również podać tę dostępność na stronie, aby działać motywująco na klientów. Sprawdzi się to zwłaszcza w przypadku produktów, których dostępność jest ograniczona, ponieważ klient widząc, że danego produktu jest mało na stanie, może szybciej podjąć decyzję o jego zakupie. Taką informację warto podać już przed Black Friday, by budować napięcie i świadomość.

Krok 3. Przygotuj sklep na większy ruch

Czas na stronę techniczną. Jeśli szykujesz naprawdę spore obniżki i spodziewasz się zwiększonego ruchu na sklepie, koniecznie zadbaj o to, aby Twój e-commerce to uniósł. To bardzo ważne, ponieważ nie ma nic gorszego w Black Friday niż sklep, którego strona internetowa ładuje się kilkanaście minut, są problemy z płatnością lub co chwilę wyskakuje jakiś błąd. Warto również przeanalizować dane z ubiegłych lat i oszacować jakiego ruchu możesz się spodziewać w tym roku, tak aby wszystko działało jak należy. Oprócz klientów zdecydowanych na zakup w Twoim sklepie i polujących na konkretne produkty, na pewno pojawią się również osoby niezdecydowane i porównujące ceny na ostatnią chwilę, przeklikujące różne zakładki. A taki typ klienta najbardziej nie lubi czekać.

Karton wysyłkowy 160x110x70 InPost

Karton
fasonowy
160x110x70

sprawdź

Karton wysyłkowy 200x100x80

Karton
klapowy
200x100x80

sprawdź

Karton wysyłkowy 380x300x80

Karton
wysyłkowy
380x300x80

sprawdź

Krok 4. Zadbaj o opakowania do wysyłki i sposób pakowania

Jeśli spodziewasz się zwiększonego ruchu w swoim sklepie internetowym, zadbaj o opakowania wysyłkowe. Warto zakupić je w większej ilości, aby mieć pewność, że podczas pakowania ich nie braknie. Chyba nie ma nic gorszego niż wysyłka opóźniona tylko dlatego, że opakowania wysyłkowe nie zostały zakupione.

Black Friday to też czas gdy niektórzy polują na prezenty świąteczne. Nie powinno to dziwić, zwłaszcza jeśli ktoś planuje zakup drogiego prezentu jak na przykład telefon, tablet czy laptop. W takim przypadku na szczęście nie trzeba się już martwić o opakowania świąteczne, ponieważ to jednak zawartość prezentu będzie najważniejsza.

opakowania świąteczne na prezenty kupione podczas Black Friday

Krok 5. Zadbaj o politykę zwrotów i obsługę klienta

Nie każdy zakup zrobiony pod wpływem impulsu na Black Friday będzie udany i na pewno jakieś paczki wrócą do Twojego sklepu jako zwroty. Pamiętaj aby w regulaminie sklepu jasno określić jak wygląda polityka zwrotów, jakie towary można zwracać, a jakie nie oraz w jaki sposób.

W okresie Black Friday z pewnością więcej potencjalnych klientów będzie się z Tobą kontaktować. Warto zatem zadbać o to, aby dział obsługi klienta odpowiadał na zapytania w miarę szybko.

Wszystkie informacje o tym jak się skontaktować z Twoją firmą, powinny znaleźć się w zakładce kontakt. Kartony24 zbudowało taką zakładkę w bardzo przejrzysty sposób. Wszystko w jednym miejscu!

zakup opakowań wysyłkowych od ręki, szybka realizacja zamówień w 24h

Krok 6. Zaplanuj działania reklamowe z wyprzedzeniem

Black Friday to już marketing sam w sobie i z automatu zwiększa ruch na stronie – zwłaszcza jeśli ktoś coś już u Ciebie kupował i być może chce wrócić po więcej.

Aby przyciągnąć nowych klientów i skusić ich ceną znacznie niższą niż normalnie, warto popracować z działem marketingu. I warto zrobić to odpowiednio wcześniej, chociażby po to aby ustalić strategię cenową, zaplanować reklamy i najważniejsze – przygotować dział produkcji. To, że klienci chcą kupić tanio, to jedno, ale chcą też dostać to szybko, najlepiej na wczoraj. Okazje cenowe mają to do siebie, że wzmagają apetyt – im taniej klient kupił, tym szybciej chce to dostać.

Przed Black Friday warto sprawdzić stany magazynowe i przygotować dział produkcji i pakowania na zwiększony ruch. Chyba nie chcesz sytuacji w której spłynie masa nowych zamówień i nagle okaże się że nie ma kto tego wyprodukować albo co gorsza – z czego.

Krok 7. Monitoruj sytuację i reaguj na bieżąco

Black Friday, który często rozciąga się na cały weekend to bardzo gorący okres, w niektórych sklepach nawet gorętszy niż święta. Wszystko się może zdarzyć, a w najgorszym przypadku mogą nawet paść serwery. Dlatego musisz na bieżąco monitorować sytuację i reagować, gdy coś się dzieje.

Klient nie lubi czekać, ponieważ rynek go do tego przyzwyczaił. Jeśli Twój sklep padnie w Black Friday, jeśli płatność nie będzie chciała się procesować lub koszyk będzie ładował się zbyt wolno – klient wybierze inny e-commerce. Dlatego trzymaj rękę na pulsie i na bieżąco reaguj na wiadomości w media społecznościowych i telefony od klientów.

Nie znalazłeś kartonu dopasowanego dla Twojego biznesu? Skontaktuj się i powiedz czego potrzebujesz. Jesteśmy producentem opakowań i postaramy się pomóc. Znajdziemy alternatywę w ofercie naszego sklepu Kartony24.eu lub wyprodukujemy karton szyty na miarę.

Może cię zainteresować

NEWSLETTER

Wejdź do kartonowego świata, w którym znajdziesz nowości produktowe, promocje i inspiracje.
To prawdopodobnie najlepszy newsletter wśród kartonów. Dołącz.

Śledź nas