Często bywa tak, że gotowe kartony dostępne na rynku opakowań odbiegają od naszych oczekiwań. Najczęstsze sytuacje to brakujące kilka centymetrów na szerokości kartonu (lub odwrotnie – ich nadmiar) jak również niewystarczający wymiar wysokości gotowego kartonu. W takiej sytuacji można pójść na kompromis i wybrać pudełko najbardziej zbliżone do naszych pierwotnych założeń lub zamówić karton na wymiar.

Karton na wymiar jest gwarancją spełnienia naszych oczekiwań o dostarczeniu kartonu idealnego tzn. takiego, który pasuje do pakowanego przedmiotu/ów. Poniżej kilka tipów na co zwrócić uwagę przy składaniu zapytań na kartony na wymiar.

1. Wybór rodzaju kartonu:

#1 Karton klapowy, najbardziej uniwersalny, nadaje się do pakowania praktycznie każdego przedmiotu. 

#2 Kartony fasonowe FEFCO 427 i 426 najprościej przyrównać do pudełka na pizzę. Różnią się nieco designem (o różnicach dowiesz się tutaj) i zapewniają niebanalny wygląd przesyłek. Spakujesz do nich przedmioty z kategorii: galanteria, odzież, elektronika, materiały reklamowe i wiele innych.

2. Określenie wymiarowania – wymiar kartonu może być liczony od wewnątrz i z zewnątrz:

#1 Wewnętrzny i zewnętrzny wymiar kartonu to różnica o grubość tektury – warto o tym pamiętać przy wyborze konkretnej fali.

#2 Jeśli zależy nam na tym, aby dopasować pudełko do przedmiotu, najlepiej podać wymiar wewnętrzny.

#3 Jeżeli zależy nam na dopasowaniu pudełka do konkretnej usługi kurierskiej/pocztowej (Paczkomaty, Przesyłka Biznesowa, palety), najlepiej podać wymiar zewnętrzny.

3. Długość boków – długość (dłuższy bok podstawy), szerokość (krótszy bok podstawy), wysokość (bok prostopadły do podstawy).

#1 Przy podawaniu wymiarów dobrze jest uwzględnić poprawkę na + ~0,4 cm na każdej ze ścian, aby mieć pewność, że pakowany przedmiot zmieści się w kartonie. W najgorszym wypadku, przedmiot będzie miał odrobinę luzu w pudełku, którą spokojnie można wypełnić.

#2 Jeśli przedmiot wymaga dodatkowego zabezpieczenia np. folią bąbelkową, weźmy pod uwagę również jej grubość i ilość warstw owijki.

4. Rodzaj tektury – czyli rodzaj i grubość fali, jaka nas interesuje:

#1 Im większa kruchość przedmiotu lub im większy jego ciężar, tym mocniejsza (grubsza) tektura rekomendowana.

5. Wersja kolorystyczna:

#1 Tektura biała prezentuje się bardziej stylowo od standardowej tektury szarej. Jeśli zależy nam na mocnym pierwszym wrażeniu, zastanówmy się nad wyborem kartonu białego. 

#2 Nadruk na kartonie, kolorowa taśma z nadrukiem bardziej wyróżni się na białym tle.


author

Stary wyjadacz, mistrz kategorii. Zawsze jest na bieżąco z tematyką branży, ale i sprawami spoza niej. Karton renesansu! Wskaże najlepsze rozwiązanie i poklepie po ramieniu.