Mając do pakowania delikatne przedmioty, takie jak szklane wazony, ceramiczne kubki, bądź filiżanki czy wszelkiego rodzaju bibeloty, spakowanie przesyłki to kwestia doboru kartonu o odpowiednim wymiarze i wytrzymałości oraz materiałów wypełniających.

Zatem jak pakować delikatne przedmioty do wysyłki?

Przy planowaniu pakowania przedmiotów wrażliwych, trzeba przygotować je na wszelkie ewentualności, wynikające ze specyfiki warunków transportowych.

Karton Fala EB - grubość ~4,3 mm

W pierwszej kolejności dobrze jest wziąć poprawkę na możliwe zagięcia czy potencjalne przebicia kartonu, będące wynikiem nacisku kolejnych partii przesyłek. Aby zminimalizować ryzyko odkształceń, dobrze jest wyposażyć się w karton o podwyższonej wytrzymałości.

Doskonale nadają się do tego kartony z 5 warstw tektury (tzw. kartony 5-cio warstwowe). Ich parametry wytrzymałościowe zapewniają znacznie większą odporność na zewnętrzne czynniki mechaniczne.

Dla porównania, ściany najpopularniejszego kartonu 3-warstwowego (fala B, ~2,8 mm) są ~1,5 razy cieńsze od ścian kartonu 5-cio warstwowego (fala EB, ~4,3 mm).

Dodatkowo gramatura tektury, która odpowiada za sztywność kartonu w przypadku kartonów 5-cio warstwowych jest znacznie wyższa (od 480 g/m2 do nawet 1300 g/m2), czyniąc tym samym karton bardziej odpornym na ewentualne wgniecenia, a w dalszej kolejności uszkodzenia zawartości.

Jak dopasować wymiar kartonu?

Możemy ryzykować karton dopasowany do towaru i kilku warstw ochronnej folii bąbelkowej. Jest ona absolutnym minimum, jednak znacznie bezpieczniej będzie, jeśli dodatkowo zadbamy o przestrzeń dla amortyzującego wypełnienia. W tej roli doskonale sprawdzą się przemysłowe odpowiedniki chrupek kukurydzianych, czyli tzw. Skropak, wypełniacz EPS bądź foliowe poduszki z powietrzem.

Umiejętne wyłożenie kartonu warstwą chrupek, umieszczenie towaru w centralnej części kartonu i dokładne uszczelnienie kolejną warstwą wypełniacza, skutecznie zablokuje przemieszczanie się zawartości na wypadek wstrząsów. Co więcej, takie wypełnienie stanowi drugą linię ochrony, jeśli karton podda się zewnętrznym naciskom. W przypadku wysyłki większej ilości przedmiotów w opakowaniu zbiorczym, nie zapomnijmy o oddzieleniu każdej partii towaru. Kawałek tektury będzie dobrym patentem. Na koniec zadbajmy o odpowiednie oznakowanie. Etykiety ostrzegawcze z oznaczeniem “UWAGA SZKŁO”, “OSTROŻNIE”, “OSTROŻNIE NIE RZUCAĆ” będą informacją o specjalnej kategorii zawartości przesyłki oraz dowodem w ewentualnym procesie reklamacyjnym, jeśli mimo podjętych środków przesyłka nie zostanie dostarczona w całości.

A może masz swój system na to, jak pakować delikatne przedmioty do wysyłki?

Pudłowy poleca

Folia bąbelkowa

40cm / 100m

15,00 zł(12,20 zł Netto)

Wypełniacz

Skropak 200 L

55,00 zł 59,90 zł
(44,72 zł Netto) (48,70 zł Netto)
69,00 zł 74,00 zł
(56,10 zł Netto) (60,16 zł Netto)

Taśma z nadrukiem

OSTROŻNIE SZKŁO

26,90 zł (21,87 zł Netto)


Nie znalazłeś kartonu dopasowanego dla Twojego biznesu? Skontaktuj się i powiedz czego potrzebujesz. Jesteśmy producentem opakowań i postaramy się pomóc. Znajdziemy alternatywę w ofercie naszego sklepu Kartony24.eu lub wyprodukujemy karton szyty na miarę.

author

Tyle dziwnych i trudnych słów... i jak tu zrozumieć, o co chodzi? I tu wchodzi Pudłowy, cały na złoto, przekazując całą wiedzę tak, że nie można mieć wątpliwości. Wytłumaczy Ci wszystko niczym dobry kumpel przy rodeo!