Strona główna » Kartonowe porady » Jak zapakować przedmioty niestandardowe o nieregularnych kształtach?

Jak zapakować przedmioty niestandardowe o nieregularnych kształtach?

przez Papa Stretch
Opublikowany: Ostatnia aktualizacja:
jak zapakowac nieregularne przedmioty

Pakowanie niestandardowych przedmiotów bywa nie lada wyzwaniem. Stosunkowo łatwo jest zapakować małe rzeczy, które mieszczą się do kartonu. A co, jeśli Twoja przesyłka jest duża i się do niego nie mieści? W tym poradniku dowiesz się, jak postąpić w takiej sytuacji. Zapraszamy do lektury.

Co to jest przesyłka niestandardowa?

Nie jest łatwo na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ każda firma kurierska ma swoje zasady określania, kiedy przesyłka jest niestandardowa. Najprościej rzecz ujmując, jest to przesyłka, która nie mieści się w jeden średniej wielkości karton. W zależności od przewoźnika będzie to inna wielkość, dlatego przy wyborze kuriera sprawdź dokładnie, jakie on ma zasady co do niestandardowych przesyłek.

W DPD na przykład niestandardowa przesyłka to taka, która:

  • ma niestandardowy kształt (nie jest prostopadłościanem),
  • suma wysokości, długości oraz szerokości przekracza 300 cm
  • jest nieprawidłowo zapakowana, np. źle zapakowane opony.

Niestandardową przesyłką będzie np. paczka o nieregularnych kształtach z wystającymi elementami uniemożliwiającymi swobodne przesuwanie po sorterze, paczka o owalnym czy cylindrycznym kształcie, na przykład dywan, albo paczka składająca się z kilku złączonych ze sobą kartonów.

Pakowanie przedmiotów o nieregularnych kształtach w kartony

Jeśli Twoje przedmioty o nieregularnych kształtach zmieszczą się do dużego kartonu klapowego, to polecamy Ci to zrobić. Będzie to najprostsze rozwiązanie. Oczywiście przedmiot może nie zapełniać całego kartonu. W takich sytuacjach postępuj po prostu tak, jak w przypadku wysyłania normalnych przesyłek – zrób wszystko, żeby wypełnić całą przestrzeń pudełka. Przedmiot najłatwiej będzie Ci owinąć folią bąbelkową albo specjalną wypełniaczem piankowym. Te materiały łatwo dopasują się do kształtu przedmiotu. Gdy zapakujesz owinięty przedmiot do kartonu, resztę miejsca wypełnij wypełniaczem, na przykład ekologicznym skropakiem. Świetnie dotrze on w każdy zakamarek i zabezpieczy zawartość przesyłki przed poruszaniem się w pudełku. Następnie zaklej pudełko taśmą i dla dodatkowego bezpieczeństwa owiń je folią stretch.

Pakowanie nieregularnych przedmiotów bez kartonu

Jeśli wysyłasz rzeczy, które nie zmieszczą się w żaden karton, to będziesz musiał bardziej pokombinować. Nie ma tu jednej prostej odpowiedzi, bo sposób pakowania zależy głównie od kształtu przedmiotu. Jest jednak kilka ogólnych zasad, których powinieneś się trzymać.

Po pierwsze – spraw, żeby przesyłka miała jak najmniejszą objętość i była zwartą bryłą. Mowa tu na przykład o rowerach, w których możesz odkręcić koła, aby zmniejszyć wielkość przesyłki. Dzięki temu po prostu mniej za nią zapłacisz, a produkt będzie o wiele łatwiej zapakować.

Po drugie – każdy fragment przedmiotu musi być dobrze zabezpieczony i zasłonięty. Owiń wszystko dokładnie folią bąbelkową lub przekładką tekturową. W ten sposób uchronisz przesyłkę przed zniszczeniem. Owijaj i zabezpieczaj po kolei każdy wystający element.

Po trzecie – wszystkie elementy przesyłki złącz ściśle ze sobą. Możesz je skleić taśmą klejącą, tylko pamiętaj, żeby taśmy nie przyklejać bezpośrednio do przedmiotu, bo może ona zostawić ślad. Upewnij się, że elementy przesyłki nie rozłączą się w trakcie transportu.

Po czwarte – użyj folii stretch. Kilkukrotnie ściśle owiń nią całą przesyłkę. Upewnij się, że wszystkie miejsca są zakryte, a następnie zabezpiecz ją ponownie taśmą klejącą. Folia doskonale zamyka przesyłkę, a do tego chroni przed zamoknięciem, co jest szczególnie przydatne na przykład przy wysyłce mebli tapicerowanych.

[show_products product=”3623,3627,3628″]

Ostatnim krokiem jest naklejenie na paczkę listu przewozowego. Zrób to na płaskiej powierzchni, która jest dobrze widoczna, aby kurierowi łatwo było zeskanować kod kreskowy i przeczytać inne informacje. Jeśli przesyłasz rzeczy wymagające specjalnego traktowania, możesz nakleić również etykietę ostrzegawczą. Dodatkowo zabezpieczysz przesyłkę przed zniszczeniem.

Podsumowanie

Jak widzisz, wysyłanie niestandardowych przedmiotów może być kłopotliwe. Mamy jednak nadzieję, że z naszymi poradami poradzisz sobie z nim szybciej. Trzymamy za to kciuki.
Nie znalazłeś kartonu dopasowanego dla Twojego biznesu? Skontaktuj się i powiedz czego potrzebujesz. Jesteśmy producentem opakowań i postaramy się pomóc. Znajdziemy alternatywę w ofercie naszego sklepu Kartony24.eu lub wyprodukujemy karton szyty na miarę.

Może cię zainteresować

NEWSLETTER

Wejdź do kartonowego świata, w którym znajdziesz nowości produktowe, promocje i inspiracje.
To prawdopodobnie najlepszy newsletter wśród kartonów. Dołącz.

Śledź nas