Wydanie własnej książki jest Twoim największym marzeniem, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Self-publishing, czyli wydanie książki własnym sumptem, samodzielnie. Decydując się na tę właśnie ścieżkę, musisz zrobić znacznie więcej niż jedynie napisać tę książkę. Po Twojej stronie leży również marketing, sprzedaż i dystrybucja. Jak wydać książkę, aby dotarła do szerokiego grona czytelników i – przede wszystkim – zaczęła przynosić zyski? Jakość samej treści to jedno, ale pozostaje również promocja, sprzedaż i wysyłka.
W tym artykule skupimy się na wskazówkach i dobrych praktykach dla autorów, którzy chcą sami wydać swoją książkę i zacząć na niej zarabiać. Jeśli jesteś w tej grupie, dowiesz się, od czego zacząć i jakie kolejne kroki podjąć, aby to właśnie Twoja publikacja okazała się sukcesem. Opowiemy również jak unikać najczęstszych błędów wydawniczo-promocyjnych oraz jak podejść do tematu profesjonalnej dystrybucji – m.in. bezpiecznego pakowania i wysyłki.
Bez względu na to, czy piszesz powieść, poradnik czy szeroko rozumianą książkę biznesową – ten artykuł przeprowadzi Cię przez cały proces.
Wprowadzenie do self publishingu
Co to jest self publishing? Self publishing, to nic innego jak wydawanie książek samodzielnie, gdzie nie korzystasz z usług wydawnictwa. Takie podejście ma zarówno plusy jak i minusy. Decydując się na self-publishing, jako autor masz pełną kontrolę nad treścią. Ale to nie wszystko. To Ty podejmujesz decyzję co do szaty graficznej, wyglądu oraz sposobu dystrybucji swojej książki. Daje to ogromną swobodę decyzyjną i wyższe zyski ze sprzedaży, ale jednocześnie wiąże się z ogromnym nakładem pracy i odpowiedzialnością.
Wraz ze wzrostem zainteresowania self-publishingiem, pojawiło się wiele nowoczesnych technologii, takim jak platformy e-bookowe, druk na żądanie czy sprzedaż bezpośrednia. W ten sposób twórcy mogą dotrzeć do czytelników na całym świecie bez pośredników.
Zważywszy na coraz większe trudności i ograniczenia wynikające ze współpracy z wydawnictwami, coraz więcej autorów wybiera tę drogę.
Self-publishing pozwala to rozwiązanie, które umożliwia szybszą i łatwiejszą drogę do spełnienia marzenia o własnej książce, gdzie autor zachowuje pełne prawa do swojego dzieła.
Jak wydać książkę krok po kroku? Od pomysłu do druku
Napisanie książki to długi i wymagający proces. Aby napisać książkę konieczna jest nie tylko kreatywność, ale również pewne zdolności organizacyjno-logistyczne. Jak napisać książkę i ją wydać, aby osiągnąć sukces? Poniżej przedstawiamy opis poszczególnych etapów:
- Planowanie – Zanim jeszcze usiądziesz do pisania, zastanów się kto jest grupą docelową Twojej książki, pomoże Ci to w późniejszych etapach promocji i wyborze kanałów dystrybucji. Określ tematykę książki i spróbuj stworzyć nawet najbardziej ogólny konspekt aby uporządkować pomysły. Być może masz pomysł na konkretne wątki, a konspekt pozwoli Ci umiejscowić je we właściwym miejscu.
- Pisanie i redakcja – Mając gotowy tekst i pracując bez wydawnictwa możesz albo zająć się redakcją na własną rękę, albo zlecić ją zewnętrznej firmie. Redakcja to istotny element procesu wydawania książki, ponieważ pozwala wyłapać błędy logiczne, które być może umknęły Twojej uwadze.
- Korekta – Ostatnim etapem pracy nad treścią jest usuwanie błędów językowych i stylistycznych czyli korekta językowa. Ponownie, mimo że możesz zająć się tym na własną ręką, lepszym wyborem jest zlecenie tego profesjonaliście. Profesjonalna korekta eliminuje literówki, błędy gramatyczne i interpunkcyjne, dbając o jakość tekstu na poziomie językowym.
- Projektowanie okładki – Czytelnicy kupują oczami – zwłaszcza jeśli jesteś debiutantem i nie mają innego punktu zaczepienia. Atrakcyjna okładka ma kluczowe znaczenie w przyciąganiu uwagi czytelników. Oczywiście możesz skorzystać z gotowych szablonów, ale nikt nie zrobi okładki tak dobrze jak grafik.
- Przygotowanie plików do druku – Mając wszystko, przed samą publikacją tekst powinien zostać odpowiednio sformatować tekst i przystosowany do wytycznych drukarskich lub platformy e-bookowej – jeśli nie drukujesz, a jedynie wypuszczasz książkę w elektronicznym formacie.
- Dystrybucja – Jeśli jednak decydujesz się na standardową, papierową formę książki, kolejnym krokiem jest wysyłka. Musisz zadbać o cały proces, znaleźć miejsce na przechowanie książek oraz wybrać odpowiednie kartony do wysyłki książek.
Po zapoznaniu się z powyższymi krokami na pewno widzisz, że samodzielne wydanie książki to nie lada wyzwanie. Jednak dobrze zaplanowany proces self-publishingu sprawia, że efekt finalny jest niezwykle satysfakcjonujący.
Wybór platformy publikacyjnej i modeli dystrybucji
Podejmując decyzję o podążaniu drogą self-publishingu autor ma do wyboru kilka metod publikacji w zależności od budżetu którym dysponuje, grupy docelowej do której chce trafić i preferowanego formatu książki. Koszty self publishingu będą się różniły w zależności od tego na co się zdecydujesz. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze opcje:
1. Druk na żądanie (Print on Demand – POD)
Zalety:
– Nie musisz dysponować dużym wkładem finansowym na starcie – książki drukowane są dopiero po zamówieniu.
– Niesprzedane egzemplarze nie będą zalegały w piwnicy.
Wady:
– Koszt pojedynczego egzemplarza jest dość wysoki.
– Mała decyzyjność w kwestii jakości wydruku i formatu książki.
2. Ebooki
Zalety:
– Forma cyfrowa książki to zerowy koszt druku.
– Brak konieczności magazynowania.
– Czytelnik nie musi czekać na wysyłkę.
– Możesz dotrzeć do czytelników na drugim końcu świata.
Wady:
– Bardzo duża konkurencja na rynku produktów cyfrowych.
– Brak fizycznego produktu, nie każdy lubić czytać ebooki.
3. Tradycyjny druk (offsetowy)
Zalety:
– Najniższy koszt pojedynczej książki, zmniejszający się przy dużych nakładach.
– Pełna decyzyjność w kwestii jakości wydruku i formatu książki.
Wady:
– Wymagany wysoki wkład własny – konieczność drukowania setek lub tysięcy egzemplarzy.
– Niesprzedane egzemplarze muszą być gdzieś magazynowane.
Aby wybrać właściwe rozwiązanie, musisz przeanalizować potrzeby oraz budżet jakim dysponujesz.
Profesjonalna dystrybucja – wysyłka książek i znaczenie odpowiednich opakowań
Mając gotową książkę, czas na dystrybucję. Bez względu na to na jaki sposób dystrybucji się zdecydujesz (własna strona, platformy internetowe czy księgarnie), oczywistym jest, że czytelnicy muszą otrzymać egzemplarze w nienaruszonym stanie. Nikt nie chce otrzymać książki z zagiętymi rogami lub rysami na okładce.
Podstawą są dobrze zaplanowana logistyka i odpowiednie kartony na książki. W ten sposób będziesz mieć pewność, że książki są bezpieczne podczas transportu, a dostawa nie wpływa negatywnie na odbiór publikacji. Warto znaleźć odpowiednie miejsce do magazynowania i pakowania książek z którego będzie je odbierał kurier.
Wszyscy wiemy, że z dostawami jest różnie, w transporcie dzieją się różne rzeczy. Książka to wyjątkowy przedmiot dla każdego czytelnika i to w jakim stanie dotrze do niego, wpływa znacząco na całościowe doświadczenie czytelnicze. Odpowiednie zabezpieczenie jej na czas wysyłki jest równie ważne co sama treść.
Jak zapakować książkę do wysyłki, aby dotarła do niego w nienaruszonym stanie? Odpowiedź jest prosta. Starannie i z użyciem dobrych materiałów. Postaw na kartony wykonane z solidnej i twardej tektury, w zależności od formatu książki dobierz karton w formacie A4+ lub A5+.
Dzięki swojej trwałości idealnemu dopasowaniu do standardowych formatów książkowych, specjalne kartony na książki chronią książkę przed wieloma czynnikami zewnętrznymi takimi jak uszkodzenia mechaniczne, wilgoć czy zagniecenia. Tego typu opakowania dopasowują się również do wielkości książki, co pozwala zaoszczędzić na wypełniaczach. Opakowanie dostosowane rozmiarem to pewność, że książka nie będzie migrować po całym opakowaniu. Jeśli nie dysponujesz własnym działem pakowania, dobrze, żeby kartony były szybkie w składaniu, ponieważ przy dużym nakładzie liczy się każda minuta.
Oprócz kwestii bezpieczeństwa, nie sposób nie wspomnieć o walorach estetycznych. Dbałość o estetykę sprawia, że czytelnicy postrzegają autora jako profesjonalistę, który dba o doświadczenie czytelnicze od momentu zamówienia książki, po zamknięcie jej przeczytawszy ostatnią stronę.
Zarabianie na swojej twórczości – strategie monetyzacji i budowania marki autora
Decyzja o self-publishingu to dopiero początek niełatwych tematów. Do tego dochodzi reklama książki, budowanie marki osobistej oraz dywersyfikacja źródeł dochodu. Działając w pojedynkę, musisz to wszystko zaplanować samodzielnie. Jak sobie z tym poradzić, nie zwariować i jeszcze na tym zarobić? Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby na maksymalizację zysków gdy wybierasz self publishing:
1. Sprzedaż w różnych formatach
Jedni lubią czytać, a inni słuchać. Jedni wolą wersję papierową, a inni cyfrową. Aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, warto rozważyć dystrybucję w różnych formatach:
- Drukowana książka – wciąż popularna wśród tradycyjnych czytelników.
- Ebook – wersja eko oraz dla osób, które nie mają zbyt wiele miejsca. Umożliwia globalną sprzedaż.
- Audiobook – idealna dla zabieganych i aktywnych odbiorców.
2. Organizacja spotkań autorskich i kursów online
Czytelnicy uwielbiają bezpośredni kontakt z autorem. Takie spotkania wzmacniają więź i umożliwiają poznanie Cię bliżej. Poczucie przynależności do pewnego kręgu i społeczności zachęca czytelników do kupna kolejnych książek. Możesz organizować:
- Spotkania autorskie w bibliotekach, na uniwersytetach i w innych ośrodkach kultury.
- Webinary i kursy jeśli wydajesz książkę biznesową, oferując tym samym dodatkowe informacje z danej dziedziny.
3. Współpraca z partnerami
Ze wszystkich form marketingu, współpraca z blogerami, influencerami i wydawnictwami internetowymi zwiększa zasięgi za sprawą reguły autorytetu.
4. Budowanie marki osobistej – siła pierwszego wrażenia
Zaufanie czytelników tworzy się poprzez silną markę osobistą. Jeśli czytelnik utożsamia się z Twoimi wartościami, ideami, albo po prostu lubi słuchać tego co mówisz – z większą chęcią kupi książkę. Jednak marka osobista nie kończy się na sprzedaniu kolejnego egzemplarza, ponieważ doświadczenie czytelnicze wykracza poza samą treść książki. Czytelnik czekający na książkę liczy na to, że dostanie ją w nienaruszonym stanie. Ale można pójść o krok dalej i zadbać o markę osobistą zanim jeszcze paczka zostanie otworzona. Pudełko można zadrukować elementami z książki np. jakimś cytatem, albo podobizną jednego z bohaterów. Możliwości są nieograniczone.
Pudełka z własnym nadrukiem stanowią element strategii marketingowej – logo czy autorska grafika sprawiają, że odbiorcy jeszcze bardziej cieszą się na myśl o podróży czytelniczej.
Podsumowanie: Twoja droga do sukcesu w self publishingu
Self publishing ma zarówno plusy jak i minusy. Z pewnością daje autorom pełną swobodę w procesie wydawniczym – od napisania książki, przez jej skład, aż po dystrybucję. Jednak sukces w tej dziedzinie jest trudniejszy do osiągnięcia samemu, ponieważ dobra treść to jedno, ale drugie to promocja i odpowiednie przygotowanie do sprzedaży. Jeśli jesteś jednym z takich twórców i zastanawiasz się, jak wydać własną książkę w Polsce, poniżej podsumowujemy cały proces:
- Napisanie książki – od pomysłu, przez pisanie a następnie redakcję i korektę, aż po składanie, profesjonalne przygotowanie do druku i grafikę na okładkę.
- Wybór sposobu publikacji – przedsprzedaż i druk na żądanie, wersja cyfrowa (ebooki) czy tradycyjny druk.
- Reklama i promocja – promowanie książki, w tym spotkania autorskie, kursy i współpraca z partnerami.
- Dystrybucja i branding – budowanie rozpoznawalności, magazynowanie, wybór odpowiednich opakowań i wysyłka.
Nie znalazłeś kartonu dopasowanego dla Twojego biznesu? Skontaktuj się i powiedz czego potrzebujesz. Jesteśmy producentem opakowań i postaramy się pomóc. Znajdziemy alternatywę w ofercie naszego sklepu Kartony24.eu lub wyprodukujemy karton szyty na miarę.