Własna marka odzieżowa – brzmi dumnie. Chyba każdej osobie pasjonującej się modą chyba raz przeszło przez myśl, że fajnie byłoby sprzedawać ubrania z własną metką. Jednak marzenia to jedno, a rzeczywistość to drugie, ponieważ droga do rozpoznawalnego brandu wymaga nie tylko ogromnych pokładów kreatywności, ale także strategicznego podejścia i drugie tyle samozaparcia. Jak zatem stworzyć własną markę odzieżową, która wyróżni się na mocno nasyconym już rynku i zdobędzie lojalnych klientów?
Przemyśl swoją wymarzoną niszę i grupę docelową. Czy chcesz, żeby to była odzież streetwearowa, elegancka, premium, czy może ekologiczna? A może jeszcze coś innego? Sky is the limit, ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. Jednak pytanie, jak stworzyć własną markę odzieżową, to temat znacznie szerszy niż sprecyzowanie niszy a następnie zaprojektowanie kilku ubrań. Tworzenie brandu odzieżowego oprócz pasji, wymaga precyzyjnego i nieustannego planowania. Od pierwszych szkiców, poprzez wybór materiałów, aż po finalne etapy produkcji i promocji, każdy krok musi być przemyślany, aby wyróżnić się w gąszczu podobnych ofert. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie oczekiwań konsumenta, który coraz częściej szuka przede wszystkim wysokiej jakości produktów, ale również autentyczności i indywidualizmu.
W tym artykule postaramy się nakreślić kroki, które warto podjąć, by skutecznie przejść od etapu marzenia do faktycznego stworzenia marki, która zawojuje rynek i zjedna serca klientów oraz – co równie istotne – wyróżni się na tle konkurencji. Znajdziesz tu garść inspiracji oraz praktycznych wskazówek, które przeprowadzą Cię przez kolejne etapy rozwoju własnej marki modowej i pozwolą odnaleźć unikalną drogę w świecie mody.
Pamiętaj! Nawet największe marki kiedyś raczkowały. Nike, Supreme, czy nasze rodzime Reserved były tam gdzie Ty teraz i musiały odważyć się na zrobienie pierwszego kroku.
Co jest kluczem do sukcesu własnej marki odzieżowej?
Początkujący przedsiębiorcy rozpoczynający dopiero swoją przygodę z branżą modową często zadają sobie pytanie jak zacząć z własną marką odzieżową aby odnieść sukces na konkurencyjnym rynku. Nie jest to łatwe zadanie z wielu powodów.
Na sukces marki odzieżowej składa się harmonijne połączenie wielu elementów – począwszy od oryginalnego pomysłu, który niewątpliwie jest tutaj nieodzownym elementem budowania brandingu, przez skuteczną strategię marketingową, która wypromuje markę, kończąc na dobrze przemyślanych detalach budujących i dopełniających doświadczenie klienta. Największe firmy odzieżowe nie zdobyły popularności jedynie dzięki dobrze uszytym ubraniom – ich siła tkwiła w unikalnej tożsamości marki, która przyciągała i angażowała klientów na różnych poziomach tak, że każdy chciał mieć ich ubrania.
Spójny i autentyczny branding to jeden z najistotniejszych, jeśli nie najistotniejszy element, skutecznej marki odzieżowej. Mając to na uwadze, skupmy się na tym jak zacząć z własną marką odzieżową, by wyróżnić się na tle tysięcy innych. Znajdź historię, którą chcesz opowiedzieć swoimi ubraniami. Znajdź unikalną i niepowtarzalną narrację, która scali wszystkie działania – od nazwy i logo, przez identyfikację wizualną, aż po komunikację w mediach społecznościowych.
Spójność przekazu to pewnik na który można postawić w ciemno. Spójność sprawia, że łatwiej zapada w pamięć klientów poprzez powtarzalne elementy brandingu, dzięki czemu marka staje się rozpoznawalna. Przykładowo, produkując odzież outdoorową, możesz skupić się na promowaniu wartości związanych ze zrównoważonym rozwojem. To właśnie ta autentyczność sprawi, że klienci zaczną identyfikować się z marką i chętnie do niej wrócą. Nie sposób identyfikować się z projektem, czy konkretnym kolorem. To wartości są tym co przyciąga klientów.
W branży modowej sukces nie oznacza stworzenia produktu i promowania go. Aby faktycznie odnieść sukces, trzeba postawić na szczegóły, które tworzą całe doświadczenie zakupowe czyli tzw. customer experience.
Składa się na to odpowiednie opakowanie, sposób prezentacji produktu oraz dbałość o estetykę i wrażenia klienta podczas interakcji z produktem. To właśnie te elementy mogą przesądzić o tym, czy klient wróci po kolejne produkty. Pamiętaj, w branży modowej operujesz na doświadczeniu klienta – jego emocjach i odczuciach. Musisz każdorazowo podbijać wrażenia pakując produkt w odpowiedni sposób, dorzucając coś ekstra, personalizuj zamówienie. I to wszystko musi być spójne.
Kartony z nadrukiem, które nie są obklejone kilometrami taśmy, ciekawe metki, które łatwo zdjąć czy odręczne podziękowania za zakup budują pozytywne wrażenie i podnoszą wartość marki w oczach odbiorców. Dlaczego? Ponieważ pokazują klientowi, że zrobiłeś dla niego coś ekstra i dałeś mu więcej niż jedynie to za co zapłacić.
Czołowe marki doskonale rozumieją znaczenie takich detali – zaczynając od ekskluzywnych opakowań, które często same w sobie są małym dziełem sztuki, po sposób, w jaki produkt jest złożony i zapakowany.
Zatem, sukces marki odzieżowej to pozytywne doświadczenie klienta, które ten klient chce powtarzać aby poczuć się wyjątkowo. Sukces bazuje na umiejętnym połączeniu wysokiej jakości produktów, spójnego wizerunku i narracji produktowej oraz dopracowanego customer experience. W dobie olbrzymiej konkurencji liczy się coś więcej niż tylko moda – klienci pragną emocji, wartości i storytellingu, z którym mogą się utożsamiać. Który opowiada ich własną historię na nowo, niekiedy w lepszy sposób.
Inwestycja w branding to absolutny must. Dbałość o detale oraz strategia marketingowa oparta na konsekwencji to filary, na których można zbudować rozpoznawalną markę.
Jak stworzyć własną markę odzieżową krok po kroku? Od marzeń do rzeczywistości
Własna marka odzieżowa jest Twoim marzeniem? Chcesz zaprojektować ubrania, kreować rozpoznawalny styl i przyciągać klientów, którzy zakochają się w Twoich projektach bez pamięci? Założenie firmy odzieżowej to fascynująca, choć bardzo wymagająca droga – Kreatywność to nie wszystko. Potrzebujesz przede wszystkim strategii, a do tego rzetelnej analizy rynku i dobrej organizacji. Od momentu zrodzenia się w Twojej głowie pomysłu do powstania pierwszej kolekcji czeka Cię wiele decyzji: w jaką niszę celować, dla jakiego klienta projektować, ile to będzie kosztowało i jak znaleźć odpowiednią szwalnię?
1. Badanie rynku i analiza konkurencji
Jak założyć firmę odzieżową? Rozpocznij od rozeznania się na rynku, musisz go dokładnie poznać zanim zdecydujesz się na konkretną koncepcję marki. Analiza konkurencji da Ci jasny obraz sytuacji i pokaże, jakie marki już istnieją, czym się wyróżniają i jakie mają ceny. Zrób rozeznanie po jakie ubrania klienci sięgają najczęściej, jakie są obecnie trendy i nie zapomnij o niszach wciąż pozostają niezagospodarowane. Zobacz czego brakuje. Może odzieży premium dla minimalistów? A może innowacyjnych ubrań sportowych lub ekologicznej mody dla świadomych klientów? Znalezienie swojego miejsca na rynku pozwoli Ci stworzyć produkt, który rzeczywiście się wyróżni i trafi do odpowiedniej grupy odbiorców.
Kluczowym elementem strategii jest właśnie Twoja grupa docelowa – w końcu to do niej trafią Twoje projekty, komunikacja i działania marketingowe. Określ kto potencjalnie będzie Twoim klientem. Młodzi ludzie ceniący streetwear? Kobiety szukające eleganckich, ponadczasowych fasonów? Osoby aktywne, dla których liczy się funkcjonalność? Dopiero znając odbiorców i niszę możesz przejść do kolejnych kroków, takich jak na przykład koszty własnej marki odzieżowej i ich kalkulacja, szwalnia dla własnej marki odzieżowej i jak ją znaleźć oraz tworzenia nazwy i logo, które przyciągnie uwagę klientów. Mając to wszystko, marzenie aby otworzyć swój butik – online czy stacjonarny – może faktycznie się urzeczywistnić.
2. Określenie misji, wizji i wartości marki: Dlaczego spójna tożsamość marki jest fundamentem sukcesu.
Ubrania to tylko część własnej marki odzieżowej. To także historia, emocje i wartości, które za nią stoją. Zastanów się – dlaczego akurat Ty, Twoje ubrania i Twoja marka? Dlaczego klienci mieliby wybrać właśnie Twoją firmę? Odpowiedź kryje się w spójnej tożsamości marki: misji, wizji i wartościach. Misja determinuje cel przyświecający Twojej marce, wizja – Twoje dążenia, a wartości – co ma dla Ciebie największy priorytet. Jeśli chcesz tworzyć odzież premium, nie możesz wybierać tanich materiałów a w social mediach promować się jaskrawymi kolorami. Musisz postawić na jakość. Jeśli planujesz promować modę ekologiczną, musisz otwarcie wspierać zrównoważony rozwój. Klienci utożsamiają się z markami, za którymi stoją konkretne idee – dlatego jasny przekaz i spójna tożsamość to klucz do sukcesu.
Jak zadbać o spójną tożsamość? Po pierwsze nazwa firmy odzieżowej i logo firmy odzieżowej. Następnie materiały i fasony, sposób komunikacji i prezentacja w mediach społecznościowych. Przyciągniesz lojalnych klientów, którzy będą wracać po więcej tylko jeśli Twoja misja i wartości są autentyczne. Dlatego zanim otworzysz swój butik, musisz mieć pewność, że Twoja marka stoi na solidnych fundamentach.
3. Tworzenie unikalnej propozycji wartości (USP)
Czym właściwie jest unikalna propozycja wartości (ang. unique selling point). Jest to unikalna cecha lub zestaw cech, które wyróżniają markę na tle konkurencji. Każda marka odzieżowa powinna mieć jasno zdefiniowaną unikalną propozycję wartości, USP odpowiada na pytania: Co oferujesz, czego nie mają inni? Dlaczego to właśnie Twoje ubrania są lepsze, a nie konkurencji? Czym się wyróżniają? Innowacyjnym krojem? Zrównoważoną produkcją? Ekskluzywnymi materiałami? Czy autorskim stylem, który nie sposób znaleźć u innych?
W branży modowej, gdzie konkurencja czyha na każdym kroku, prawidłowo określone USP jest kluczowe, aby skutecznie promować markę. Twoją unikalną propozycją wartości może być personalizacja odzieży lub produkcja w lokalnej szwalni. Cokolwiek co wyróżni firmę na tle konkurencji. USP musi być widoczne na każdym kroku – zaczynając od elementów takich nazwa firmy odzieżowej i logo firmy odzieżowej, po strategię marketingową. Jeśli chcesz założyć własną markę odzieżową i odnieść z nią sukces, musi od razu zapaść w pamięć. Dlatego zanim postanowisz, że zakładasz firmę odzieżową, zastanów się, co będzie jej największym atutem. Pomyśl, dlaczego klienci mieliby wybrać właśnie Twoje ubrania, a nie produkty konkurencji.
4. Własna marka odzieżowa krok po kroku – formalności
Projektowanie kolekcji to zdecydowanie ta przyjemniejsza część prowadzenia własnej marki odzieżowej. Niestety pozostają jeszcze formalności, których również należy dopełnić, aby firma stała się faktem a nie pozostawała jedynie w sferze marzeń.
Krok pierwszy to jest wybór formy prawnej – większość początkujących przedsiębiorców decyduje się na jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Następnie trzeba zarejestrować firmę w odpowiednich urzędach, zgłosić ją do urzędu skarbowego oraz wybrać formę opodatkowania. Jeśli planujesz kogoś zatrudnić, musisz także sprawdzić jak to wygląda od strony formalnej. Pomyśl również o znalezieniu biura księgowego, które zajmie się fakturami i obsługą kadrowo-płacową. Z innych równie istotnych rzeczy warto zastrzec nazwę i logo firmy. Niezależnie od tego, czy otwierasz własny butik stacjonarny, czy działasz online, pamiętaj o regulaminie sprzedaży i polityce zwrotów.
5. Produkcja i umowy ze szwalniami
Konieczne może być również podpisanie umów z dostawcami tkanin jeśli planujesz duże dostawy z kilku źródeł oraz znalezienie odpowiedniej szwalni – a to też wiąże się z podpisywaniem umów.
Jeśli nie planujesz szyć ubrań samodzielnie, wybór odpowiedniej szwalni to kolejny kluczowy etapu. Zwróć uwagę na jakość wykonania, dostępne technologie, minimalne zamówienia oraz terminy realizacji. Zanim zdecydujesz się na nawiązanie współpracy zamów próbki i sprawdź, czy szwalnia w pełni spełnia Twoje oczekiwania. Kluczowe jest także podpisanie umowy jasno określającej warunki współpracy pomiędzy Wami – ilości zamówień, ceny, terminy, prawa do projektów oraz ewentualne reklamacje. Należycie przygotowana umowa zabezpieczy interesy obu stron i zapewni stabilność produkcji, co ma ogromne znaczenie dla rozwoju Twojej marki.
6. Oznaczanie składu surowcowego i etykietowanie
Współcześni klienci są bardzo świadomymi konsumentami i oczekują transparentności co do składu ubrań. Oczywiście prawidłowe oznaczanie składu surowcowego oraz etykietowanie odzieży to nie tylko kwestia preferencji, ale także obowiązek prawny, który musi spełniać każda własna marka odzieżowa. Zgodnie z przepisami, ubrania powinna zawierać informacje o składzie materiałowym, instrukcji prania oraz kraju produkcji.
Co do “montażu” etykiety, masz tu pewną dowolność. Możesz ją wszyć lub nadrukować, ale jej treść powinna być trwała i czytelna dla konsumenta. Samą metkę możesz personalizować do woli i tu masz naprawdę spore pole do manewru.
Oprócz wspomnianych aspektów formalnych warto zadbać o spójność identyfikacji wizualnej – nazwa firmy odzieżowej i logo firmy odzieżowej zdecydowanie powinny się znaleźć na metce. Jeśli jesteś eko, warto również rozważyć oznaczenia, takie jak certyfikaty ekologiczne. Podkreślą one unikalną wartość Twojej marki i zwiększą jej konkurencyjność na rynku.
7. Kanały Sprzedaży – Powierzchnia handlowa vs. sprzedaż online
Jeśli chcesz założyć własną markę odzieżową musisz również podjąć decyzję o sposobie sprzedaży. Czy będziesz chciał szukać swojej powierzchni handlowej (co znaczący zwiększa koszty własnej marki), czy jednak wybierzesz sprzedaż online. Każda z opcji ma swoje plusy i minusy.
Tradycyjny butik stacjonarny pozwala klientom na bezpośredni kontakt z produktami, przymierzanie i natychmiastowy zakup. Jednak jednoznacznie wiąże się również z wysokimi kosztami. Musisz wynająć lokal, wyposażyć go a niejednokrotnie wyremontować i oczywiście zatrudnić personel. To spore obciążenie finansowe dla początkującej marki.
Sprzedaż online, z kolei, daje dużo szybszy dostęp do znacznie szerszej grupy klientów już na starcie i to bez jakichkolwiek ograniczeń geograficznych. Samo prowadzenie sklepu internetowego jest znacznie tańsze. Kluczowe jest tutaj postawienie sklepu internetowego, zrobienie atrakcyjnych zdjęć produktów i podjęcie skutecznych działań marketingowych, które przyciągną klientów do Twojej marki.
Jednym z największych wyzwań w sprzedaży internetowej jest logistyka i wysyłka e-commerce. Klienci zamawiający ubrania przez internet oczekują szybkiej, wygodnej i niedrogiej dostawy (a już najlepiej darmowej), dlatego warto nawiązać współpracę z popularnymi firmami kurierskimi i zapewnić różne opcje dostawy – od paczkomatów po ekspresowe przesyłki.
Mając sklep internetowy istotna jest również przejrzysta polityka zwrotów, ponieważ brak możliwości przymierzenia odzieży przed zakupem często generuje większą liczbę zwrotów. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na sprzedaż stacjonarną, online czy model hybrydowy, kluczem do sukcesu jest dbałość o pozytywne doświadczenia klientów na każdym etapie zakupów.
8. Marketing i branding marki odzieżowej
Sukces w branży modowej to również skuteczny marketing i spójny branding. Silna tożsamość wizualna, spójność niemalże bijąca po oczach począwszy od oczywistości jak nazwa firmy odzieżowej i logo firmy odzieżowej, po ton komunikacji i storytelling marki.
Jest wiele sposobów na budowanie brandingu. Media społecznościowe, influencer marketing i kampanie reklamowe pomagają dotrzeć do klientów i budować zaangażowanie.
Silny branding sprawia, że klienci nie tylko rozpoznają Twoją markę, ale także chcą się z nią utożsamiać, co prowadzi do większej lojalności i lepszej sprzedaży.
Zapewne kupując w internecie osobiście, zauważasz, że wrażenia zakupowe nie kończą się na kliknięciu „kup teraz” i otrzymaniu paczki. Estetyczne, współgrające z brandingiem opakowania mają ogromny wpływ na to w jaki sposób klienci postrzegają jakość marki. Zwykły karton nie robi nic, ale należycie wybrane opakowanie robi niesamowitą różnicę w customer experience.
Kartony z nadrukiem podkreślają dbałość o detale i sprawiają, że klient czuje, że otrzymuje coś wyjątkowego. A tego uczucia u klienta nie sposób przecenić. Spójność wizerunkowa zaczynająca się na komunikacji, z kończąca na opakowaniu nie tylko wzmacnia pozytywne doświadczenia zakupowe, ale także zwiększają szanse na to, że klienci na przykład podzielą się unboxingiem w mediach społecznościowych. A unboxing w social mediach to nic innego jak dodatkowe, organiczne narzędzie promocji Twojej marki.
9. Zdjęcia i Wideo
Zdążyliśmy już ustalić, że w świecie mody pierwszego wrażenia nie sposób przecenić. W przypadku sklepu online, profesjonalne zdjęcia i wideo mogą zdecydować o sukcesie Twojej marki odzieżowej ponieważ przyciągają i zatrzymują uwagę klienta.
Oczywiście nie wystarczy po prostu znaleźć fotografa i zrobić kilku zdjęć. Planowanie sesji zdjęciowych to coś więcej niż tylko znalezienie fotografa – to strategia, która należy ustalić z dużym wyprzedzeniem. Estetykę i klimat zdjęć to kwestie, które należy ustalić na początku. Co najlepiej odda charakter kolekcji? Czy ma być minimalistycznie i elegancko, czy może dynamicznie i przebojowo? Wybór odpowiednich modeli, lokalizacji oraz stylizacji ma równie istotne znaczenie.
Materiały lifestyle’owe, lookbooki i kreatywne wideo przyciągają uwagę i budują emocjonalne zaangażowanie klientów. Klient lubi narrację, ale oprócz fantazyjnych zdjęć na różnym tlem, warto pamiętać o “surowych” ujęciach na modelce lub modelu, które dokładnie prezentują element garderoby. Warto również rozważyć wykonanie zdjęć na osobach noszących zarówno rozmiar XS jak i XL. Dzięki temu klient będzie mógł od razu zobaczyć, czy jest to ubranie dla niego.
Oprócz fotografii do sklepu internetowego potrzebne będą również krótkie klipy na social media, prezentujące proces tworzenia ubrań, historię marki lub backstage z sesji zdjęciowej, dodają autentyczności i wzmacniają więź z odbiorcami. Warto pamiętać, że dobrze zaplanowana i spójna identyfikacja wizualna sprawia, że marka staje się rozpoznawalna.
10. Współprace i partnerstwa
Dopracowane projekty i świetna jakość to nie wszystko. Rozwijając własną markę odzieżową warto wziąć pod uwagę umiejętne budowanie wizerunku poprzez współpracę z ekspertami. Możesz mieć świetne oko do ubrań, ale to agencje PR znają się na kreowaniu spójnej narracji, kontaktach z mediami i organizacji wydarzeń, które zwiększają rozpoznawalność marki. Agencje współpracują chociażby z profesjonalnymi fotografami i stylistami, którzy dbają o to, by kolekcje prezentowały się wyjątkowo na zdjęciach i w kampaniach reklamowych. Warto nawiązywać długoterminowe współprace z osobami, które na pewnych kwestiach znają się lepiej od nas i dzięki którym marka zyskuje pożadaną rozpoznawalność i utrwala swój unikalny styl.
Bardzo popularną formą promocji jest współpraca z influencerami. Influencerzy odgrywają dziś kluczową rolę w promocji odzieży. Pokazując się w stylizacjach i rekomendując ubrania zachęcają swoich odbiorców do zakupów. Jeśli influencer posiada wierne grono fanów, bardzo często ufają mu oni “na słowo”, a to zwiększa szanse na zakupy.
Istnieje spora szansa, że dobrze dobrani ambasadorzy marki, którzy podzielają jej wartości (a nie są randomowi), mogą stać się jej naturalnym “przedłużeniem”, docierając do tysięcy potencjalnych klientów.
Współpraca może obejmować nie tylko klasyczne posty sponsorowane, ale również kreatywne projekty, takie jak współprojektowanie limitowanych kolekcji czy udział w ekskluzywnych wydarzeniach. Budowanie relacji z odpowiednimi partnerami to strategiczna inwestycja, która pozwala marce nie tylko zaistnieć, ale także dynamicznie się rozwijać.
Opakowanie, które wyróżni Twoją firmę odzieżową
Mimo że klienci kupują oczami, w dobie wszechobecnego e-commerce pierwsze fizyczne zetknięcie klienta z produktem następuje dopiero po otrzymaniu paczki, czy to do paczkomatu, do punktu odbioru czy bezpośrednio od kuriera. To właśnie od tego momentu zaczyna rosnąć ekscytacja na to co w opakowaniu. Dlatego opakowanie odgrywa tak istotną rolę w budowaniu doświadczenia zakupowego. Pierwszy lepszy karton, albo taki obklejony niezgrabnie taśmą nie budzi ekscytacji, nie zachęca do otwarcia. Niekiedy nawet wpływa niekorzystnie na wrażenia zakupowe. Solidne, estetyczne opakowanie z logo firmy już na starcie umacnia klienta w przekonaniu, że ma do czynienia z godnym zaufania sklepem.
Kartony z nadrukiem to potężne narzędzie marketingowe, które wyróżnia markę na tle konkurencji – na tle innych opakowań, które nie mówią nic. Wybierając tego typu opakowania podbijasz spójną tożsamość marki, na której przecież tak bardzo Ci zależy.
Logo, hasło lub unikalny wzór umieszczony na kartonie sprawiają, że klient czuje się częścią starannie zaprojektowanego doświadczenia. A w dzisiejszych czasach każdy chce czuć się częścią czegoś większego, chce przynależeć. Aby opakowanie było skutecznym nośnikiem wizerunku marki, powinno harmonizować z jej identyfikacją wizualną. Jak widzisz, wszystko ciągle kręci się wokół spójności – to słowo klucz. Kolorystyka, typografia i materiały użyte do pakowania powinny odzwierciedlać charakter firmy – kartony z nadrukiem podkreślą wyjątkowość.
Aby jeszcze wzmocnić ten efekt, warto pamiętać o detalach, takich jak elegancka bibuła do pakowania, naklejki z brandingiem, czy ręcznie pisane podziękowania za zakup. Takie drobne rzeczy wzmacniają wizerunek marki i zwiększają prawdopodobieństwo, że klient podzieli się unboxingiem w mediach społecznościowych, generując tym samym darmową promocję. Dodatkowo, klient zapamięta ile radości sprawiło mu samo otwieranie paczki.
Błędy, jakie można popełnić przy tworzeniu własnej marki odzieżowej
Brak rzetelnego badania rynku to jeden z najczęstszych i największych błędów początkujących przedsiębiorców w każdej branży. Analiza grupy docelowej i konkurencji powinna się odbyć jeszcze przed stworzeniem pierwszej kolekcji, ponieważ warto mieć pewność czy Twoje pomysły trafią w potrzeby klientów. Znalezienie swojej niszy to fundament sukcesu – marka musi wyróżniać się na tle innych i odpowiadać na konkretne oczekiwania odbiorców. Brak analizy rynku znacząco obniża szanse na sukces.
Niespójność w kreowaniu marki to kolejny częsty problem. Identyfikacja wizualna prowadzona chaotycznie, brak jednego konkretnego stylu i niewyraźny przekaz sprawiają, że klienci nie zapamiętują brandu. Marka się rozprasza i nie zapada w pamięć. Logo, kolorystyka, język komunikacji i wartości marki muszą tworzyć spójną całość, by budować silny wizerunek i rozpoznawalność.
Formalności potrafią przyprawić niejednego o zawrót głowy i łatwo się w nich pogubić. Bardzo często są również pułapką dla nowych marek i początkujących przedsiębiorców. Niedopracowane umowy z partnerami mogą prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, dlatego tak ważne jest aby dokumentacja była należycie przygotowana, a przynajmniej podstawowa znajomość przepisów to klucz do uniknięcia kosztownych błędów.
Wielu przedsiębiorców nie tyle bagatelizuje branding i marketing, co nie rozumie roli tych dwóch w sukcesie marki. Niektórzy wierzą, że jakość produktu obroni się sama i poniekąd jest to prawda, ale najpierw klienci muszą mieć szansę na poznanie tej jakości, co bez odpowiedniej promocji jest po prostu niemożliwe. Informacja o Twoich produktach musi jakoś trafić do szerszej publiki. Bez strategii marketingowej nawet świetnie zaprojektowane ubrania mogą nie znaleźć swoich odbiorców. Warto inwestować w media społecznościowe, influencerów i storytelling marki.
I na koniec oczywiście kwestia opakowań i tego jak zapakować ubrania do wysyłki. Opakowanie i sposób pakowania odgrywają ogromną rolę w postrzeganiu jakości. Niedbałe pakowanie może sprawić, że produkt straci na wartości w oczach klienta. W końcu pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Estetycznie zapakowana paczka wypełniona bibułą do pakowania i zawierająca na przykład odręczne podziękowania podnoszą prestiż marki i sprawiają, że odbiorcy chętniej dzielą się unboxingiem w mediach społecznościowych. Właściwa dbałość o to, jak zapakować ubrania do wysyłki, może pozytywnie wpłynąć na lojalność klientów.
Nie znalazłeś kartonu dopasowanego dla Twojego biznesu? Skontaktuj się i powiedz czego potrzebujesz. Jesteśmy producentem opakowań i postaramy się pomóc. Znajdziemy alternatywę w ofercie naszego sklepu Kartony24.eu lub wyprodukujemy karton szyty na miarę.