Strona główna » Kartonowe porady » Co to jest welcome pack?

Co to jest welcome pack?

przez dr Box
Opublikowany: Ostatnia aktualizacja:
otwieranie welcome pack przez no

W tym wpisie nie podam Wam idealnego przepisu na welcome pack. Nie dlatego, że nie chcę, ale dlatego, że takowy po prostu nie istnieje. Każda firma dostosowuje welcome pack do swoich wartości, kultury pracy jaka w niej panuje i oczywiście – budżetu jakim dysponuje. Jednak chciałbym, abyście po przeczytaniu tego wpisu złapali trochę inną perspektywę tego czym jest welcome pack, bo jestem pewien, że pewnych aspektów nie wzięliście pod uwagę, a do innych przywiązujecie zbyt dużą wagę.

Welcome pack, jak sama nazwa wskazuje, to powitalny prezent dla nowego pracownika. Jednak welcome pack to nie tylko pudełko z prezentami. Oprócz warstwy praktycznej, pojawia się tu również istotny aspekt psychologiczny, ponieważ dzięki welcome pack nowozatrudniona osoba:

 • łatwiej się adaptuje do nowych realiów biznesowych,
 • zaczyna budować więź z firmą,
 • mniej się stresuje pierwszym dniem w pracy (welcome pack rozładowuje napięcie),
 • otrzymuje pakiet materiałów z informacjami o firmie np. o strukturze organizacyjnej czy filozofii przedsiębiorstwa.

Co powinien zawierać “idealny” welcome pack?

Tworząc welcome pack dla nowych pracowników najważniejsze jest złapanie odpowiedniej perspektywy pomiędzy tym co faktycznie warto w nim umieścić, a tym co nam się wydaje, że warto. Najczęstszym błędem osób w dziale HR jest stosowanie podejścia “ale ja bym chciała taki notes dostać!”. W welcome packu, jak w nauce, nie ma miejsca na subiektywizm. Ale nie ma też czegoś takiego jak “klasyka gatunku”. Musicie sami znaleźć złoty środek.

Prawdopodobnie, gdybyśmy teraz zajrzeli do zdecydowanej większości welcome packów oferowanych zarówno przez te małe jak i większe firmy, to w każdym z nich znalazłaby się właśnie ta wspomniana wyżej “klasyka gatunku”, czyli notes, kubek, smycz i długopis. Ale czy programista na pewno ucieszy się z notesu tak bardzo, jak pani z HR-u?

Nie chcę rozstrzygać i nie taka moja rola, czy powyższe produkty są dobre czy złe. Ważne, aby wsad welcome packu nie znalazł się szybko w najniższej szufladzie biurka, ponieważ nie powinien być kojarzony z jeszcze jedną z wielu formalności w nowej firmie. Chcę Wam przez to pokazać, że nieprzemyślany welcome pack nie niesie tej wartości na której Wam zależy.

Klucz do “idealnego” welcome packu jednak istnieje?

Ten klucz nosi nazwę “wartość dla pracownika”, czyli używając prostych słów – co pracownik realnie będzie z tego miał? 

W niedawno przeprowadzonym badaniu, właściciele firm otwarcie przyznali, że nie umieszczają już w welcome boxach artykułów piśmienniczych, smyczy, czy magnesów, ponieważ nowozatrudnieni pracownicy po pewnym czasie nawet nie pamiętali co w tych boxach się znajdowało. Można zatem wnioskować, że była to strata nie tylko pieniędzy, ale również energii osób, które te welcome packi przygotowywały.

Welcome pack to nie tylko kurtuazyjny upominek, to zestaw przedmiotów z których pracownik realnie skorzysta – również poza pracą – na przykład nosząc firmową bluzę, którą otrzymał w pierwszym dniu. Dlaczego? Bo taka bluza to dodatkowa i (dosłownie) chodząca reklama firmy, przez co pracownik staje się pewnego rodzaju nieoficjalnym ambasadorem marki poza jej murami. Czy zatem warto? Odpowiedź zostawiam Wam.

Poniżej zebrałem kilka inspiracji co potencjalnie może zawierać welcome pack. To co z pozoru może wydawać się nietrafione w jednej branży (jak notatnik dla programisty), może okazać się absolutnym hitem w innej:

 • lunch box,
 • powerbank,
 • personalizowana kartka powitalna podpisana przez prezesa,
 • dysk zewnętrzny,
 • elementy garderoby: bluzy, skarpetki, krawat, czapka,
 • spinki do mankietów (na przykład dla sales repów),
 • key finder,
 • kubek termiczny,
 • butelka na wodę,
 • case na laptopa,
 • case do telefonu (np. taki mocowany do paska),
 • krem do rąk,
 • ładowarka do telefonu,
 • uchwyt na telefon.

Liczy się to co w środku.

Po przeczytaniu tej części wpisu mogliście dojść do wniosku, że najważniejszy jest wsad w welcome packu. Nic bardziej mylnego. Niezależnie czy dopiero zastanawiacie się nad wprowadzeniem welcome packu w Waszej organizacji, czy już je wdrożyliście, warto spojrzeć na ten temat szerzej.

A co z opakowaniem?

No właśnie, co? Czy zwróciliście uwagę, że małe dziecko, tak samo jak małe zwierzę (na przykład kot) najbardziej cieszy się z opakowania i to jemu poświęca najwięcej czasu? Otwiera, zamyka, wchodzi do niego, ogląda z każdej strony i wkłada do niego zabawki. My, dorośli traktujemy wszystko w kategoriach praktyczności, a zapominamy prawdopodobnie, że również opakowanie może być praktyczne i możemy je ponownie wykorzystać.

Warto się nad tym zastanowić z dwóch powodów. Po pierwsze, zapakowanie welcome packu w jeden z kartonów, który wybierzecie na naszej stronie www.kartony24.eu ma następującą wartość dla pracownika:

 • jest eko,
 • karton można ponownie wykorzystać zarówno w domu jak i w pracy,
 • otwieranie welcome packu w formie kartonu jest najbardziej zbliżone formą do faktycznego prezentu.

Po drugie, gotowy welcome pack w kartonie może również wzmocnić markę pracodawcy poprzez:

 • prezentowanie filozofii organizacji (bycie eko / zero waste – opakowanie może być ponownie wykorzystane, nie zanieczyszczamy środowiska plastikiem),
 • nawiązywanie do działalności (np. pudełko z nadrukowanym ekranem komputera),
 • łatwość dostarczenia go gdziekolwiek, jeśli pracownicy nowo zatrudnieni będą pracowali w trybie home office, ponieważ karton jest solidny.

Wręczenie pracownikowi welcome packu to również moment kiedy nowy pracownik po raz pierwszy “namacalnie” zderza się z brandingiem firmy i jej identyfikacją wizualną. Może to dobry moment, żeby rozszerzyć ją o nadruki na kartonach dla welcome packów?

W Kartony24 mamy do zaoferowania dwa kolory kartonów: szary (czyli typowy kolor tektury) oraz biały (bielony na zewnątrz). Możecie je zadrukować nadrukiem indywidualnym, albo zostawić w wersji sauté. Zastanówcie się na jakim efekcie Wam zależy.

Ostatnią kwestią jest rozmiar kartonu. Musicie przemyśleć czy zależy Wam na małym lub średnim welcome packu, czy jednak na czymś większym. A jeśli welcome pack ma trafić do kogoś, kto będzie pracował zdalnie, być może warto pomyśleć o większym kartonie w którym znajdzie się również laptop i pozostała elektronika. W takim przypadku, wszystkie niezbędne dodatki do pakowania, jak na przykład skropak, wypełniacz piankowy, wypełniacz papierowy i inne również znajdziecie w naszym asortymencie.

Nie znalazłeś kartonu dopasowanego dla Twojego biznesu? Skontaktuj się i powiedz czego potrzebujesz. Jesteśmy producentem opakowań i postaramy się pomóc. Znajdziemy alternatywę w ofercie naszego sklepu Kartony24.eu lub wyprodukujemy karton szyty na miarę.

Może cię zainteresować

NEWSLETTER

Wejdź do kartonowego świata, w którym znajdziesz nowości produktowe, promocje i inspiracje.
To prawdopodobnie najlepszy newsletter wśród kartonów. Dołącz.

Śledź nas