Strona główna » Kartonowe porady » Jak wysłać opony? Wysyłka opon – poradnik od A do Z

Jak wysłać opony? Wysyłka opon – poradnik od A do Z

przez Kartonsky
Opublikowany: Ostatnia aktualizacja:
jak wysłać opony

Wysyłka opon to nie lada wyzwanie. Nietypowy kształt, duże gabaryty i spora waga – to trudności, z którymi będziesz musiał się zmierzyć, przygotowując opony do wysyłki kurierem. Przychodzimy z pomocą i przygotowaliśmy kompleksowy poradnik, z którego dowiesz się dokładnie, jak to zrobić.

Jak wysłać opony kurierem – podstawowe zasady

Pojedyncze opony o średnicy poniżej 60 cm i wadze do 31,5 kg traktowane są jako przesyłki standardowe. Pakowane podwójnie zyskują już miano przesyłek niestandardowych i obowiązują w ich przypadku inne zasady, z którymi zapoznasz się u konkretnego przewoźnika.

Podstawowa, wydawać by się mogło, że oczywista zasada, którą kieruj się podczas przygotowania opon do wysyłki kurierem, to fakt, że opony muszą być czyste i suche. Dotyczy to szczególnie używanych opon, które miały wcześniej styczność z brudną nawierzchnią. Druga sprawa to poprawne przygotowanie opon do wysyłki. Zanim zdecydujesz się na sposób, w jaki zapakujesz swoje opony, zorientuj się, jakie wymagania określił przewoźnik, na którego się zdecydujesz. Zasady różnią się nieco w zależności od firmy kurierskiej, dlatego zapoznaj się z wytycznymi na stronie internetowej kuriera. Zazwyczaj przewoźnicy wymagają pakowania opon pojedynczo, ewentualnie w parze. Poniżej prezentujemy dopuszczalne przez najpopularniejszych przewoźników w Polsce sposoby na wysyłkę opon.

Opona bez pakowania

Przewoźnicy dopuszczają taką formę. Nie potrzebujesz opakowania na oponę, a jedyne, co jest wymagane, to taśma klejąca i list przewozowy. Oklej fragment opony szarą, szeroką taśmą klejącą, mniej więcej na szerokość listu przewozowego. Na tak owiniętą oponę naklej list przewozowy. Niektórzy przewoźnicy wymagają, aby kod kreskowy znalazł się na rancie opony (czyli na jej bocznej części przy otworze na felgę) nie zaś na jej bieżniku, inni odwrotnie – zawsze sprawdzaj, by nie narazić się na odrzucenie paczki przez kuriera. Owinięcie taśmą jest niezbędne – zwiększa ona przyczepność listu przewozowego i sprawi, że nie zaginie on podczas przewożenia przesyłki. Poza tym firmy kurierskie od razu odrzucają paczki z oponami, do których list przewozowy przyklejony jest bezpośrednio.

Opona opakowana kartonem

To kolejny dopuszczalny sposób na wysyłkę opon. Nie musisz pakować opony w pudełko kartonowe, wystarczy Ci pojedynczy arkusz kartonowy o takiej długości, która będzie wystarczająca do tego, by owinąć całą oponę. Możesz też wyciąć koło z kartonu o takiej średnicy, która będzie pokrywać się ze średnicą opony. Następnie zabezpiecz oponę mocną taśmą polipropylenową, owijając nią oponę „na krzyż”. Dzięki temu opona nie wysunie się z kartonu. Taśma klejąca byłaby zbyt słaba i istniałoby ryzyko jej odklejenia w transporcie. Na koniec naklej swój list przewozowy. Wybierz największą powierzchnię kartonu tak, aby etykieta była czytelna i dobrze widoczna.

Duże pudełko kartonowe

Niektóre firmy przewozowe wymagają, aby każda opona pojedynczo była zapakowana w duży, solidny karton. Nadadzą się do tego typu paczek kartony 5-warstwowe, które charakteryzują się bardzo dobrą wytrzymałością i bez problemu podołają takiemu ładunkowi, jak opony. Pamiętaj jednak, aby wypełnić wolną przestrzeń w paczce, żeby opona nie obijała się o brzegi kartonu. Użyj w tym celu folii bąbelkowej albo papierowego wypełniacza.

[show_products category=”342″ orderby=”rand” order=”rand” products_limit = „3”]

Opakowanie w folię stretch

Folia stretch będzie przydatna szczególnie, gdy zechcesz spakować opony parami. Wówczas wystarczy kilka razy owinąć szczelnie opony ustawione jedna na drugiej, aby paczka była odpowiednio przygotowana. Dla pewności możesz brzeg swojej paczki owinąć jedną warstwą taśmy klejącej, aby uniknąć odwijania się folii. No i na koniec list przewozowy. Przyklej go na płasko, na największej powierzchni swojej paczki.

Dwie opony złączone taśmą

Jest jeszcze jeden sposób na wysyłkę dwóch opon razem. Nie będziesz potrzebować kartonu, za to zaopatrz się w taśmę polipropylenową, którą połączysz położone jedna na drugą opony. Zwróć uwagę na to, aby opony połączone były przynajmniej w trzech miejscach. Następnie możesz użyć szerokiej taśmy klejącej i owinąć nią opony albo szerokiego na około 10-15 cm kawałka kartonu i w podobny sposób owinąć opony. To będzie miejsce na umieszczenie listu przewozowego, który naklej na bok opony, nie na bieżnik.

Opakowanie w folię termokurczliwą

Do pakowania opon dopuszcza się również użycie folii termokurczliwej. Pamiętaj, że struktura zewnętrzna opony, którą pokrywa taka folia, powinna być gładka. Dzięki temu taka paczka będzie mogła być sortowana przez przenośnik automatyczny. Etykieta powinna znaleźć się na wierzchu po wewnętrznej stronie opony.

Najczęstsze błędy popełniane podczas pakowania opon

Istnieje kilka błędów, które możesz popełnić podczas przygotowywania opon do wysyłki kurierem. Podpowiemy Ci, na co zwracać szczególną uwagę, aby uniknąć odrzucenia paczki przez kuriera. Tych kilka uwag pozwoli Ci uchronić Cię przed przykrą niespodzianką.

Podarty karton

Jeśli zdecydujesz się na opakowanie arkuszem kartonowym, to wybierz nieuszkodzony. Zrezygnuj z podartych, przypadkowych kawałków kartonu, który będzie odstawał na różne strony. Tak przygotowaną przesyłkę kurier odrzuci z całą pewnością.

Folia, która nie pokrywa całej powierzchni opon

Zadaj sobie nieco trudu w solidne owinięcie opon folią typu stretch czy termokurczliwą. Jeśli zrobisz to niedbale w taki sposób, że opony będą wystawać, wówczas kurier ma prawo odrzucić Twoją paczkę. Wystarczy kilka warstw, które zabezpieczysz taśmą i masz gwarancję, że przesyłka jest dobrze przygotowana.

Źle umieszczona etykieta

Zapoznaj się z wytycznymi, które opisuje na swojej stronie internetowej firma przewozowa, i sprawdź dokładnie, w którym miejscu należy przykleić list przewozowy z adresem odbiorcy i kodem kreskowym. Dla Ciebie to kilka sekund, a zyskasz gwarancję, że dobrze przygotowałeś swoją paczkę do wysyłki.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, jak wysłać opony za pomocą kuriera. Mamy nadzieję, że nasz przewodnik pomoże Ci przygotować w poprawny sposób opony do wysyłki kurierskiej.


Nie znalazłeś kartonu dopasowanego dla Twojego biznesu? Skontaktuj się i powiedz czego potrzebujesz. Jesteśmy producentem opakowań i postaramy się pomóc. Znajdziemy alternatywę w ofercie naszego sklepu Kartony24.eu lub wyprodukujemy karton szyty na miarę.

Może cię zainteresować

NEWSLETTER

Wejdź do kartonowego świata, w którym znajdziesz nowości produktowe, promocje i inspiracje.
To prawdopodobnie najlepszy newsletter wśród kartonów. Dołącz.

Śledź nas