Strona główna » Przewodnik po wysyłkach » Jak wysłać paletę? Praktyczny przewodnik

Jak wysłać paletę? Praktyczny przewodnik

przez Kartonsky
Opublikowany: Ostatnia aktualizacja:
Jak wysłać paletę

Wysyłanie paczek na paletach to metoda wykorzystywana głównie przez przedsiębiorców zajmujących się hurtową wysyłką przedmiotów. Palety są też jednak używane przez osoby prywatne, ponieważ można na nich wysyłać przedmioty ciężkie i o dużych gabarytach, takie jak na przykład meble czy sprzęt AGD. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o wysyłce przedmiotów na paletach.

Wysyłanie palet – podstawowe informacje

Co to właściwie jest paleta? Jest to po prostu drewniana platforma złożona z bloków połączonych deskami służąca do transportowania przedmiotów o dużej wielkości lub wielu mniejszych przedmiotów zapakowanych w jeden pakunek. Palety występują w kilku wymiarach, jednak najpopularniejsze w Europie są tzw. europalety o wymiarach 1200×800 mm. Jest to normalizowane normą europejską UNE-EN 13698-1. A dlaczego akurat taki rozmiar? Wynika to z rozmiaru standardowych pojemników skrzyniowych, które mają się zmieścić na palecie, a także powierzchni załadunkowej w samochodach ciężarowych i kontenerach morskich. Dzięki temu miejsce jest optymalnie wykorzystane. Waga europalety również jest określona w dokumentach normalizujących i wynosi 25 kg.

Jak przygotować paletę do wysyłki?

Przy przygotowywaniu europalety do wysyłki musisz pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze zwróć uwagę na odpowiednie ułożenie ładunku na palecie. Przedmioty nie mogą wystawać poza obrys palety (mogą mieć maksymalnie 840 × 1240 mm), ale nie powinny być też za wysokie (najwyżej 1800 mm razem z paletą).

Musisz mieć świadomość, że przekroczenie maksymalnych wymiarów palety będzie wiązało się z dodatkowymi opłatami, które wcale nie są małe. Jeśli chcesz być pewny, że Twoje przedmioty na palecie nie przekraczają maksymalnego wymiaru, to zapakuj je w odpowiednio wymierzone kartony do paletyzacji. Mają one takie wymiary, by idealnie wypełniać przestrzeń europalety.
Ładunek na palecie układaj na tzw. mur – pudełka muszą na siebie nachodzić jak cegły, a ciężar być równomiernie rozprowadzony po całej palecie. Dzięki temu zyskasz stabilność ładunku. Pudełka powinny też ściśle do siebie przylegać – oprócz tego, że pudełka nie będą się chwiać, to przestrzeń zostanie optymalnie wykorzystana. Całość ładunku musi stanowić zwartą bryłę, tak by łatwo można było ułożyć obok inne palety.

[show_products category=”329″ orderby=”rand” order=”rand” products_limit = „3”]

Po drugie – gdy przygotowujesz paletę do wysyłki, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu ładunku. Możesz do tego wykorzystać kilka akcesoriów: folię stretch oraz specjalne kartonowe kątowniki.
Zacznij od zabezpieczenia kątów ładunku kątownikami (narożnikami) – one ochronią delikatne krawędzie przesyłki przed zagnieceniami, a dodatkowo wzmocnią i ustabilizują całą konstrukcję. Dzięki ich wykorzystaniu będziesz mógł też bardziej bezpiecznie układać więcej poziomów paczek.

Gdy już to zrobisz, całą bryłę owiń kilkukrotnie folią stretch. Zwróć uwagę, żeby folia ściśle przylegała do ładunku. Tylko to da Ci pewność, że w transporcie poszczególne elementy Twojej przesyłki się nie zgubią. Folia zabezpieczy także przedmioty przed uszkodzeniami mechanicznymi, zabrudzeniami i zadrapaniami.
Przesyłka już prawie gotowa – na zabezpieczony ładunek naklej w widocznym miejscu list przewozowy. Wszystkie dane i kod kreskowy powinny być łatwe do przeczytania.

Jak wysłać paletę?

Paletę najłatwiej jest wysłać kurierem, a całość możesz załatwić przez Internet. W Polsce funkcjonuje wiele firm przewozowych, które oferują przesyłki paletowe, więc masz dużo możliwości wyboru. Wybierz najkorzystniejszą ofertę i uzupełnij wszystkie potrzebne dane, a kurier odbierze w określonym miejscu od Ciebie przesyłkę.
Pamiętaj tylko, żeby przy zamawianiu kuriera zaznaczyć, że nadajesz przesyłkę paletową. W innym przypadku kurier mógłby przyjechać nieprzygotowany na odebranie tak ciężkiej i dużej przesyłki.


Nie znalazłeś kartonu dopasowanego dla Twojego biznesu? Skontaktuj się i powiedz czego potrzebujesz. Jesteśmy producentem opakowań i postaramy się pomóc. Znajdziemy alternatywę w ofercie naszego sklepu Kartony24.eu lub wyprodukujemy karton szyty na miarę.

Może cię zainteresować

NEWSLETTER

Wejdź do kartonowego świata, w którym znajdziesz nowości produktowe, promocje i inspiracje.
To prawdopodobnie najlepszy newsletter wśród kartonów. Dołącz.

Śledź nas