Strona główna » E-commerce » Przesyłka w duchu zero waste – jak ją przygotować?

Przesyłka w duchu zero waste – jak ją przygotować?

przez Pudłowy
Opublikowany: Ostatnia aktualizacja:
kartony-zero-waste-pakowanie

Życie w zgodzie z ideą zero waste z roku na rok zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Coraz więcej osób zwraca też uwagę, w jaki sposób zapakowane są produkty, które zamówiły przez Internet. Jeśli więc jesteś producentem lub właścicielem sklepu internetowego warto, żebyś dał swoim klientom możliwość wyboru ekologicznego sposobu pakowania paczki. W tym artykule dowiesz się, jak to zrobić i jakich akcesoriów użyć.

Pakowanie zero waste – z czym możesz mieć problem?

Dbałość o środowisko naturalne powinna być dla nas ważna, ponieważ jego zanieczyszczenie dotyczy każdego z nas. Czy wiesz, że przeciętnie każdy Polak wyrzuca rocznie ok. 311 kg śmieci? Stosując kilka zasad, możesz choć minimalnie przyczynić się do zmniejszenia tej liczby. Wiemy jednak, że jeśli jesteś producentem i codzienne pakujesz wiele przesyłek, może to nie być łatwe z kilku prostych przyczyn.

Po pierwsze trudniej jest zabezpieczyć produkty ekologicznymi materiałami, szczególnie jeśli przesyłasz ciecze, szkło czy cenne przedmioty. W takich przypadkach sprawdzonym rozwiązaniem jest folia bąbelkowa. Po drugie, niektóre akcesoria do pakowania trudno jest zastąpić – przykładem takiego akcesorium jest folia stretch, która zabezpiecza kartony przed zamoknięciem… Po trzecie, produkty zabezpieczone naturalnie niestety mogą w transporcie nie tyle zostać uszkodzone, ale stracić na estetyce – na przykład poobcierać się czy porysować, co jest szczególnie niemile widziane w przypadku wysyłania paczek w ramach prezentu.
Warto jednak, abyś dał swoim klientom po prostu możliwość wyboru (z uprzedzeniem ich o wszystkich możliwych konsekwencjach). Na pewno zyskasz w ich oczach. Jak więc możesz ekologicznie pakować swoje paczki?

Przesyłka w duchu zero waste – wykorzystaj te rzeczy

Na początek pamiętaj, że jeśli z różnych względów nie jesteś w stanie pakować swoich paczek w duchu zero waste, możesz swoim klientom zaproponować pakowanie less waste. Jest to i tak duży krok i znacząca zmiana. W obu przypadkach będzie Ci potrzebnych kilka rzeczy.

1. Kartony od sprawdzonego dostawcy, które nadają się do recyklingu

Jeśli szukasz sprawdzonych kartonów, to przejrzyj naszą ofertę Kartony24.eu. Mamy naprawdę mnóstwo pudełek w różnych rozmiarach i fasonach, więc na pewno znajdziesz odpowiedni dla siebie. To, co dla Ciebie ważne w kontekście ekologii, to zapewnienie, że nasze kartony produkujemy z papierów pochodzenia makulaturowego, który bez problemu może być poddany recyklingowi. Co więcej, część naszych produktów posiada certyfikat FSC, który oznacza, że potrzebne do ich wyprodukowania drewno zostało pozyskane przy jednoczesnym zachowaniu żywotności lasów oraz ich bogactw biologicznych.

2. Papierowa taśma klejąca

Czym zakleić i zabezpieczyć przesyłkę, jak nie taśmą klejącą? Trudno znaleźć sprawdzony odpowiednik. Na szczęście do wysyłek zero/less waste możesz użyć papierowej taśmy klejącej, jak na przykład Papierowa taśma „Eurotape”. Bez problemu zastąpi plastikową taśmę i skutecznie zabezpieczy Twoje przesyłki. Jest ekologiczna i w 100% podlega recyklingowi. Dodatkowym plusem jest to, że dzięki matowemu wykończeniu estetycznie wygląda i możesz po niej pisać.

[show_products category=”329,331,330,346,332″ orderby=”rand” order=”rand” products_limit = „3”]

3. Ekologiczne wypełniacze i papier pakowy

Czego jeszcze potrzebuje Twoja przesyłka w duchu zero waste? Ekologicznych wypełniaczy, które zastąpią plastikową folię bąbelkową. Jeśli często pakujesz przesyłki, to doskonale wiesz, że produkty nie mogą się luźno poruszać po pudełku, bo jest to najprostsza droga do uszkodzeń. Jeśli chcesz używać ekologicznych zamienników, masz do wyboru kilka opcji: skropak, papier pakowy w roli i wypełniacz papierowy. A teraz pokrótce o każdym z nich.
Skropak to ekologiczny i w 100% biodegradowalny wypełniacz do przesyłek. Produkuje się go ze skrobi, dlatego nie jest toksyczny dla środowiska. Po wykorzystaniu skropak może być wykorzystany ponownie, ale możesz go też w prosty sposób zutylizować, na przykład poprzez rozpuszczenie w wodzie (w muszli klozetowej czy umywalce) czy kompostowanie. Co ważne, jest on lekki, a zarazem wytrzymały. Zabezpieczona nim przesyłka nie zyska dużo na wadze przez co nie zapłacisz więcej. Jak go wykorzystać? Po prostu do pudełka najpierw włóż wysyłany przedmiot, a wolne miejsce zapełnij skropakiem. Jego małe cząsteczki szybko wypełnią wszystkie szczeliny. Skropak jest antystatyczny, więc świetnie się nadaje do zabezpieczania elektroniki.

Kolejnym akcesorium jest papier pakowy w roli. Przyda Ci się on do pakowania poszczególnych elementów składowych Twoich przesyłek. Możesz nim owinąć przedmioty tak, by oddzielić je od siebie, dzięki czemu ochronisz je przed uszkodzeniem i zabrudzeniami. Dodatkowym plusem jest to, że całość będzie się wtedy prezentowała estetycznie. Pamiętaj jednak, żeby potem karton wypełnić ekologicznym wypełniaczem. Tylko w ten sposób Twoja przesyłka będzie w pełni zabezpieczona. W przypadku oddzielania delikatnych przedmiotów od siebie, na przykład szklanek czy kieliszków, przydadzą Ci się również przekładki tekturowe. Doskonale się sprawdzają do pakowania produktów o nieregularnym kształcie.

Wypełniacz papierowy to natomiast zamiennik skropaka. Jest to papier makulaturowy zawinięty w rolę i zapakowany w specjalny karton, z którego możesz go po części odrywać. Nie wymaga stosowania dodatkowych urządzeń jak to ma miejsce w przypadku innych rodzajów wypełniaczy papierowych. Świetnie się sprawdzi do zabezpieczania szklanych i delikatnych przedmiotów.

Pakowanie w duchu zero waste – podsumowanie

Już wiesz, jakie akcesoria i produkty możesz wykorzystać, by Twoje przesyłki były bardziej ekologiczne. Od Twoich preferencji i asortymentu Twojego sklepu zależy, jakie rozwiązanie wybierzesz. Ważne jest, żebyś dał swoim klientom możliwość wyboru bardziej ekologicznej opcji. Na pewno nie pożałujesz – zrobisz dobry uczynek dla planety, a przy okazji zyska na tym wizerunek Twojej firmy. To jak, przekonany?Nie znalazłeś kartonu dopasowanego dla Twojego biznesu? Skontaktuj się i powiedz czego potrzebujesz. Jesteśmy producentem opakowań i postaramy się pomóc. Znajdziemy alternatywę w ofercie naszego sklepu Kartony24.eu lub wyprodukujemy karton szyty na miarę.

Może cię zainteresować

NEWSLETTER

Wejdź do kartonowego świata, w którym znajdziesz nowości produktowe, promocje i inspiracje.
To prawdopodobnie najlepszy newsletter wśród kartonów. Dołącz.

Śledź nas