Strona główna » Przewodnik po wysyłkach » Jak zapakować makramę do wysyłki? Sprawdzone sposoby dla rękodzielników

Jak zapakować makramę do wysyłki? Sprawdzone sposoby dla rękodzielników

przez KartoNova
jak zapakować makramę

Podczas tworzenia makramy zwykłe splatanie ze sobą sznurków zamienia się w sztukę a z rąk artystów wychodzą wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju dzieła. Jednak nawet najpiękniejsza praca może stracić swój urok, jeśli dotrze do klienta poplątana lub nieestetycznie zapakowana. Tak, dla osób wrażliwych na piękno sposób pakowania ma ogromne znaczenie. Nie można po prostu wrzucić makramy do paczki, zakleić i wysłać.

Pakowanie makramy należy odpowiednio przemyśleć. Bo ochrona przed zagnieceniem czy zabrudzeniem to jedno. Ale pierwsze wrażenie i tzw. customer experience to również radość z walorów estetycznych paczki. Starannie zapakowana makrama podkreśla jej wartość, dodaje prestiżu marce i buduje więź z odbiorcą. W efekcie zwiększa to szansę nie tylko na ponowne zakupy, ale przede wszystkim na polecenie produktu i pracowni innym osobom.

Rękodzielnicy zastanawiający się jak wysłać makramę do wysyłki znajdą odpowiedź na to pytanie w niniejszym artykule. Skupimy się również na akcesoriach jakie warto zastosować do pakowania i na najczęściej popełnianych błędach.

Dlaczego odpowiednie pakowanie makramy jest kluczowe?

Tylko rękodzielnik wie, ile pracy, zaangażowania i serca trzeba włożyć w stworzenie niepowtarzalnej makramy. Skoro tyle czasu poświęcasz na wykonanie odpowiednich splotów, poświęć jeszcze chwile aby całość nie straciła uroku podczas transportu.

Pakowanie makramy można zaplanować na kilku płaszczyznach: bezpieczeństwo, wrażenia klienta oraz optymalizacja kosztów wysyłki.

Uszkodzenia mechaniczne to największe zagrożenie dla każdego produktu o wartości artystycznej, a odpowiednie zabezpieczenie minimalizuje to ryzyko. Dzięki temu makrama dociera do klienta w nienaruszonym stanie, a to z kolei zapobiega zwrotom i reklamacjom. Jest to szczególnie istotne w przypadku makram robionych pod specjalne spersonalizowane zamówienie.

Walory estetyczne odgrywają osobną, choć równie istotną rolę. Już sama ekscytacja w oczekiwaniu na makramę jest ogromna, dlaczego zatem nie spotęgować jej dodatkowymi wrażeniami estetycznymi? Starannie zapakowana paczka wpływa pozytywnie na emocje klienta i sprawia, że chętniej wraca po kolejne zakupy.

Nie można też zapominać o kosztach transportu. Dobrze dobrane materiały pakowe ułatwiają pakowanie makramy oraz minimalizują ryzyko uszkodzeń, co zmniejsza konieczność wymiany towaru i ponoszenia dodatkowych opłat za zwroty. Inwestując w solidne i atrakcyjne opakowanie, rękodzielnik nie tylko dba o swój produkt, ale także buduje swoją markę.

pakowanie makramy do wysyłki

Jakie opakowania i akcesoria wybrać do pakowania makramy?

Mimo że różnorodność form makramy sprawia, że ciężko o jedno uniwersalne rozwiązanie wysyłkowe, można jednak wyodrębnić pewne kluczowe aspekty jakie powinno spełniać opakowanie gdy czeka Cię pakowanie makramy. Są to po prostu rodzaj i wielkość pracy. Kierując się nimi podczas wyboru właściwego opakowania oraz akcesoriów ochronnych, możesz uniknąć odkształceń, zagnieceń czy przypadkowych uszkodzeń, które mogłyby wpłynąć na wygląd gotowego rękodzieła.

Sprawdźmy jakie rozwiązania sprawdzą się dla Ciebie najlepiej.

Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na tubę czy pudełko (różnice zaraz opiszemy), podstawą każdego opakowania jest solidny karton). Powinien być na tyle sztywny i wytrzymały, aby nie rozdarł się w trakcie transportu oraz chronił makramę przed zgnieceniem. Warto zwrócić uwagę na:

  • Gramaturę i grubość kartonu – im większa (i cięższa) makrama, tym grubszy powinien być karton. Dla lekkich prac wystarczy tektura 3-warstwowa, natomiast dla większych i bardziej masywnych lepiej wybrać 5-warstwową.
  • Dopasowanie rozmiaru opakowania – w zbyt dużym pudełku makrama będzie się przemieszczać, przez co może ulec uszkodzeniu.

Tuby czy pudełka?

Rodzaj opakowania warto dostosować do wspomnianych rodzaju i wielkości pracy. Zarówno jedne i drugie mają swoje zalety, ale każde z nich lepiej sprawdza się w określonych sytuacjach.

Tuby kartonowe będą idealne do zwisających makram na drążku ponieważ można je łatwo zwinąć w rulon i zabezpieczyć właśnie w tubach kartonowych. Sznurki nie poplączą się, a drążek nie przebije opakowania.

Kwadratowe tuby wysyłkowe sprawdzą się dla szerokich makram o płaskiej strukturze, zwłaszcza tych z dodatkowymi elementami ozdobnymi, jak koraliki czy frędzle. Tego typu opakowania zapewniają większą przestrzeń, eliminując ryzyko zgniecenia i niepotrzebnego nacisku na delikatne detale.

Pudełka prostokątne to najlepszy wybór dla mniejszych makram bez drążka, których nie da się zwinąć.

Niezależnie od tego czy wybór padnie na tuby kartonowe, kwadratowe tuby wysyłkowe czy pudełka prostokątne, pozostaje jeszcze wybór odpowiednich materiałów wypełniających.

Możesz wybierać spośród:

  • Papieru bąbelkowego
  • Ozdobnych wypełniaczy papierowych
  • Ekologicznych wypełniaczy skrobiowych (np. skropak)

Wypełniacze minimalizują przemieszczanie się makramy w paczce podczas transportu odpowiednio ją stabilizując. Papier bąbelkowy to ekologiczna alternatywa dla folii bąbelkowej. Dzięki wytłoczonym wypustkom świetnie amortyzuje i zabezpiecza produkty podczas wysyłki. Doskonale sprawdzi się do zabezpieczania delikatnych elementów, takich jak drewniane drążki czy ozdobne koraliki. Warto nim owinąć nim zwiniętą makramę, a następnie zabezpieczyć taśmą, aby nie rozwijała się w transporcie. Dodatkowo można owinąć również same końce drążka. Ozdobne wypełniacze papierowe można umieścić już w samym pudełku lub tubie, aby dodatkowo ograniczyć przemieszczanie się makramy i zwiększyć estetyczny wygląd paczki. W przypadku większych wysyłek warto zastosować ekologiczne wypełniacze skrobiowe, czyli tzw. skropak, które wypełnią puste przestrzenie i amortyzują wstrząsy podczas transportu.

Papier bąbelkowy do pakowania 30cm/100m

Papier bąbelkowy do pakowania 30cm/100m

sprawdź

Wypełniacz papierowy ozdobny brązowy kraft - 1kg

Wypełniacz papierowy ozdobny brązowy kraft – 1kg

sprawdź

Wypełniacz SKROPAK - 100L

Wypełniacz
SKROPAK
100L

sprawdź

Jak zapakować makramę do wysyłki krok po kroku?

Problemy, które pojawiają się najczęściej podczas transportu makram to odkształcenia i splątane sznurki. Aby klient otrzymał makramę w takim stanie, w jakim wyszła od nadawcy, kluczowe jest przygotowanie jej do wysyłki w odpowiedni sposób. Jak zapakować makramę, by uniknąć potencjalnych uszkodzeń? Wystarczy zastosować kilka prostych kroków.

  1. Zabezpiecz końce
  2. Końcówki sznurków mogą łatwo się splątać lub postrzępić w transporcie, dlatego warto je zabezpieczyć taśmą papierową lub papierem do pakowania. Można także owinąć dolną część makramy w cienki papier pergaminowy, co zapobiegnie przesuwaniu się sznurków i ich mechaceniu.

  3. Zwiń makramę
  4. Zakładając, że makrama zostanie wysłana w tubie, do zwijania można podejść na dwa sposoby. Długie makramy z drążkiem najlepiej delikatnie zwinąć w rulon wokół drążka. Przed zwijaniem możesz rozłożyć na podłodze duży fragment papieru do pakowania, umieścić na nim makramę a następnie kolejną warstwę papieru i dopiero wtedy całość zwinąć w rulon.

  5. Opakowanie
  6. Po zwinięciu, umieść makramę w tubie kartonowej, jeśli jest to model zwisający na drążku, lub w kwadratowej tubie wysyłkowej, gdy makrama ma bardziej płaską strukturę.

  7. Wypełnij puste przestrzenie
  8. Aby mieć pewność, że makrama nie będzie przesuwała się w opakowaniu, sięgnij po ozdobne wypełniacze papierowe, papier bąbelkowy lub ekologiczne wypełniacze skrobiowe. Makrama pozostanie na swoim miejscu, a ryzyko odkształceń zostanie zminimalizowane.

  9. Zamknij tubę
  10. W zależności od typu tuby, zamknij ją używając dołączonych zatyczek lub zaklej taśmą.

makramy do wysyłki

Błędy, których należy unikać przy pakowaniu makramy

Staranne zabezpieczenie paczki świadczy o profesjonalizmie rękodzielnika i sprawia, że klient otrzymuje produkt w idealnym stanie. Jednak podczas pakowania makramy łatwo popełnić błędy, które mogą prowadzić do jej odkształcenia, splątania sznurków lub nawet uszkodzenia podczas transportu. Jednak równie łatwo jest uniknąć tych błędów, mając na uwadze kilka prostych zasad.

Jednym z najczęstszych problemów jest zbyt ścisłe zwijanie makramy, ponieważ może spowodować nieestetyczne zagniecenia na sznurkach lub nacisk na delikatne elementy dekoracyjne, takie jak koraliki. Równie problematyczne może okazać się zbyt luźne zwijanie, ponieważ makrama może przesuwać się w paczce, ocierać o ścianki kartonu i ulec deformacji. Dlatego tak istotne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru pudełka lub tuby oraz zabezpieczenie makramy w taki sposób, by unikać zarówno ściskania, jak i nadmiernego luzu.

Rękodzielnicy czasami zapominają o właściwym zabezpieczeniu wnętrza przesyłki, dlatego warto wiedzieć, czym wypełnić paczkę, aby uniknąć niekontrolowanych ruchów produktu w transporcie. Brak wypełnienia niewłaściwe wypełnienie może sprawić, że makrama rozwinie się w opakowaniu, co znacząco zwiększa ryzyko jej uszkodzenia. Zamiast plastikowych wypełniaczy warto wybierać spośród szerokiego portfolio ekologiczne alternatyw, takich jak ozdobne wypełniacze papierowe, papier bąbelkowy czy biodegradowalne wypełniacze skrobiowe. Każdy z nich nie tylko skutecznie amortyzuje wstrząsy, ale również wpływa na estetykę przesyłki.

Nie znalazłeś kartonu dopasowanego dla Twojego biznesu? Skontaktuj się i powiedz czego potrzebujesz. Jesteśmy producentem opakowań i postaramy się pomóc. Znajdziemy alternatywę w ofercie naszego sklepu Kartony24.eu lub wyprodukujemy karton szyty na miarę.

Może cię zainteresować

NEWSLETTER

Wejdź do kartonowego świata, w którym znajdziesz nowości produktowe, promocje i inspiracje.
To prawdopodobnie najlepszy newsletter wśród kartonów. Dołącz.