Strona główna » E-commerce » Black week – jak przygotować logistykę swojego e-sklepu?

Black week – jak przygotować logistykę swojego e-sklepu?

przez Pudłowy
Opublikowany: Ostatnia aktualizacja:
black-week-logistyka

Choć Black Friday, jak i zresztą cały Black Week to tradycja zrodzona w Stanach Zjednoczonych, szybko zawędrowała ona również do innych krajów na całym świecie. Trudno się temu dziwić – w końcu kto nie lubi wyprzedaży? Polacy wręcz za nimi przepadają – w listopadzie 2018 polskie sklepy internetowe zanotowały 979-procentowy wzrost sprzedaży.

Skoro jednak czytasz ten artykuł, prawdopodobnie świetnie zdajesz sobie sprawę, że Black Week to najgorętszy okres sprzedaży w e-commerce. To także ogromna szansa, którą warto wykorzystać – ale trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Logistyka po prostu nie może wtedy zawieść. Wykorzystaj rady, które zebraliśmy poniżej, a na pewno tak się nie stanie!

Przygotowania zacznij jak najwcześniej

Nie możesz wiedzieć, jakie dokładnie wyniki sprzedażowe osiągniesz w czasie Czarnego Tygodnia. Możesz jednak być gotowym na każdą ewentualność – i warto, aby przygotowania rozpocząć co najmniej na kilka tygodni przed Black Friday.

Miej na uwadze, że jest to bardzo pracowity sezon nie tylko dla sklepów internetowych, ale wszystkich innych firm, działających w branży e-commerce. By dopiąć każdy aspekt logistyki na ostatni guzik trzeba zatem zacząć działać odpowiednio wcześnie.

Zacznij od zweryfikowania stanów magazynowych

To bardzo ważne zwłaszcza, jeśli współpracujesz z zewnętrznymi hurtowniami. Zadbaj o to, by zwiększyć liczbę produktów, które cieszą się największą popularnością oraz dokładnie zweryfikować liczbę tych, na których wyprzedzaniu najbardziej Ci zależy. Pomoże Ci to nie tylko w kontekście kwestii logistycznych, ale również przy ustalaniu strategii zniżek i rabatów.

Magazyn to jednak nie tylko produkty. To także wszelkie sprzęty, które pozwalają Ci je transportować, a także ludzie, którzy je obsługują. Upewnij się, że nie brakuje żadnych urządzeń, umożliwiających sprawną logistykę. A może Twoi pracownicy już dawno zgłaszali konieczność zakupu jakiegoś urządzenia? Teraz jest najlepszy moment na to, by to zrobić.

Upewnij się, że w magazynie panuje dobra organizacja

Odpowiedni rozkład towarów w magazynie będzie rzutował na tempo pakowania i wysyłki produktów – a jak wiadomo, czas to pieniądz. W branży e-commerce funkcjonuje wiele strategii logistycznych, ale najbardziej uniwersalną jest prawdopodobnie analiza XYZ, która przyda Ci się podczas organizacji logistyki na Black Week.

Dzieli ona produkty ze względu na ich rotację:

  • X – towary szybko rotujące, czyli produkty, które najlepiej się sprzedają i są podstawą funkcjonowania Twojego sklepu. Black Week sprawi, że zainteresowanie nimi dodatkowo wzrośnie. Z tego względu powinny znajdować się w magazynie w dużych ilościach i w najłatwiej dostępnych miejscach.
  • Y – towary średnio rotujące. To produkty wybierane nieco rzadziej, ale mimo wszystko dość często. Warto zabezpieczyć pewną ich liczbę w magazynie, ale w trakcie Czarnego Tygodnia to nie one będą grać pierwsze skrzypce.
  • Z – towary słabo rotujące, czyli produkty kupowane najrzadziej. Ich przechowywanie w magazynie zazwyczaj nie jest opłacalne, dlatego warto rozważyć inny model ich dystrybucji, jak np. dropshipping. Jeżeli masz na stanie sporo takich artykułów, w trakcie Black Week możesz dodatkowo je przecenić, co pozwoli Ci na ich wyprzedanie.

[show_products category=”331″ orderby=”rand” order=”rand” products_limit = „3”]

Zadbaj o to, by mieć w co zapakować towar

Mówiąc o logistyce podczas Black Week, nie sposób nie wspomnieć o pakowaniu produktów. Nie powinno być już dla Ciebie zaskoczeniem, że w kartony i akcesoria do pakowania (woreczki strunowe, wypełniacze do paczek itp.) warto zaopatrzyć się dużo wcześniej. Jeszcze szybciej powinieneś działać, jeśli planujesz wysyłać przesyłki w pudełkach z nadrukiem lub przygotowywanych na wymiar. Musisz mieć na uwadze, że przygotowanie zamówień indywidualnych z reguły zajmuje więcej czasu.

Możesz również od razu zaopatrzyć się w większe ilości kartonów (mamy nadzieję, że się przydadzą!), korzystając z zamówień paletowych.

Zadbaj o relacje z partnerami

Black week to intensywny czas dla hurtowni, firm kurierskich, systemów płatności czy nawet agencji marketingowych.

Pamiętaj więc, że nie wszystko zależy od Ciebie – skontaktuj się ze swoimi partnerami logistycznymi, by mieć pewność, że nie zawiedziesz swoich klientów.

Upewnij się, że oprogramowanie również jest gotowe na dodatkowy ładunek

Logistyka to nie tylko magazyn i kartony. To także systemy, za pomocą których obsługujesz sprzedaż. Mowa oczywiście o systemach ERP, ale także samym oprogramowaniu sklepu internetowego, a przede wszystkim – serwera, na którym ten działa. Upewnij się, że wytrzyma on zwiększony ruch – i to bez szwanku dla szybkości ładowania się strony.

Black week logistyka – podsumowanie

Jeszcze raz podkreślimy, że kluczowe w procesie przygotowywania logistyki na czas Black Week, jest rozpoczęcie owych przygotowań odpowiednio wcześnie. Upewnij się, że nic Cię nie zaskoczy – chyba, że w pozytywnym sensie! A jeśli przytrafią się jakieś nieprzewidziane nieprawidłowości, pamiętaj, by w jasny sposób komunikować je klientom.


Nie znalazłeś kartonu dopasowanego dla Twojego biznesu? Skontaktuj się i powiedz czego potrzebujesz. Jesteśmy producentem opakowań i postaramy się pomóc. Znajdziemy alternatywę w ofercie naszego sklepu Kartony24.eu lub wyprodukujemy karton szyty na miarę.

Może cię zainteresować

NEWSLETTER

Wejdź do kartonowego świata, w którym znajdziesz nowości produktowe, promocje i inspiracje.
To prawdopodobnie najlepszy newsletter wśród kartonów. Dołącz.

Śledź nas