Strona główna » E-commerce » Czytanie w myślach. Co wspólnego ma KARTON i mózg Twojego klienta?

Czytanie w myślach. Co wspólnego ma KARTON i mózg Twojego klienta?

przez dr Box
Opublikowany: Ostatnia aktualizacja:

Co wspólnego ma karton i mózg Twojego Klienta?

Wychodzisz z marketu, obładowany reklamówkami lub żeby było bardziej ekologicznie i estetycznie papierowymi torbami wypełnionymi po brzegi. Przed Tobą ciężkie, zamknięte drzwi i naklejony na nich napis “Ciągnąć”. Pech do kwadratu. Nagle przed drzwiami staje uśmiechnięta ekspedientka sklepu i je otwiera. Czujesz ulgę i mówisz “ czyta mi Pani w myślach”. Rzeczywiście czyta? W tym artykule zmobilizuje Cię do przemyślenia kilku kwestii pogranicza nauki i biznesu.    

Rozwój nauki dla biznesu

Biznes, szczególnie sprzedaż, by być skuteczna musi opierać się na faktach i korzystać z rozwoju nauki. Na potrzeby naszej dzisiejszej dyskusji, a raczej mojego monologu, który mam nadzieję zachęci Cię do refleksji, pomińmy rozwój  w kontekście produkcyjnym i technologicznym ( wynalazki, nowości, innowacje). Pogadajmy o komunikacji, która gdy skorzystasz z dostępnej wiedzy, pozwoli Ci zyskać przewagę konkurencyjną.

W czasie, gdy na rynku dostępna jest ogromna liczba produktów, a produkty tej samej kategorii posiadają indywidualne cechy – dlaczego miałbym zdecydować się właśnie na Twoją ofertę?

Czytasz mi w myślach?

Można tak powiedzieć. Wróćmy do przykładu z nagłówka. Ekspedientka otwiera drzwi. Dlaczego?

  • Jest miła.
  • Możliwe, że pracodawca zapisał to w jej obowiązkach.

Możesz zostać przy tych dwóch argumentach lub dowiedzieć się, że istnieją badania, które takie zachowania wyjaśniają. I nie wyklucza to faktu, że ekspedientka jest miłą osobą.

O czym mowa? O badaniach neuronów lustrzanych, które opisują zachowania empatyczne i to, jak dzięki nim wczuwamy się w sytuację drugiej osoby.      

Komunikacja wykorzystująca neurony lustrzane

W tym tekście nie będę przytaczać metodologii tych badań, historii i dokonań ich autorów. Pokażę Ci, jak wykorzystać tę wiedzę komunikując się z Klientem. Dowiedziono, że neurony lustrzane uruchamiają się podczas procesu postrzegania i wykonywania czynności. Mówiąc obrazowo:

  • Przechodzący obok Ciebie przechodzień potyka się i przewraca- odruchowo pomagasz mu wstać.
  • Jesz obiad z żoną i na podłogę spada jej nóż-Schylasz się i podnosisz.
  • Siedzisz w biurze, ktoś nieznany wchodzi do firmy.- Wstajesz i pytasz kogo szuka?

Skoro wiemy, że tak działa nasz mózg, wykorzystajmy to. W jaki sposób?        

Wiedza, a praktyka

Możesz wykorzystać to tworząc reklamy, treści na blog i w wielu innych sytuacjach oraz miejscach. Co powiesz na wykorzystanie funkcji neuronów lustrzanych w momencie rozpakowywania Twojej przesyłki przez Klienta?

Pakowanie to obowiązkowy punkt, szczególnie jeśli prowadzisz sklep internetowy. Ponosisz ten koszt z każdym zamówieniem. Zmieńmy to. Niech to nie będzie przykry obowiązek i stanie się przestrzenią dla eksperymentu i szansy. Miejscem na innowację w biznesie, dobrą zabawę i mierzalny efekt.

Karton z nadrukiem- praktyk, nie teoretyk

Wyobraź sobie:

Przychodzi paczka ze sklepu z zabawkami. Kobieta kładzie pudełko na stół, otwiera i sprawdza czy z zamówieniem wszystko w porządku. Zabawka jest okej ale na kartonie zrobiony jest nadruk “ Upewnij się, że dziecko nie patrzy”, mocniej zabiło Ci serce, rozglądasz się, zerkasz na zegarek i masz myśl “uf, ze żłobka odbieram go za 2h”.

Najpierw mocniej zabiło jej serce, później pojawił się uśmiech. Gwarantuję, że zapamięta nazwę tego sklepu. Zatrzymali jej uwagę.

Klient zamawia ukośnicę, bo chce samodzielnie ciąć i montować listwy przypodłogowe. Na tym samym osiedlu domy wykańcza jeszcze 5 sąsiadów i każdy będzie montował listwy, ale nie każdy kupi ukośnicę. Dlaczego? Bo pożyczy u sąsiada 😉 Ukośnica zostaje dostarczona. Jest w idealnym stanie, Klient jest zadowolony z zakupu. W pierwszym momencie, skupiony na “nowej zabawce” nie zauważa nadruku na pudełku, odstawia ukośnicę na miejsce i zaczyna sprzątać w garażu. Składa pudełko i dostrzega napis : “ Jeśli sąsiad będzie chciał pożyczyć Twój sprzęt, powiedz żeby przyszła po nią jego żona”  ( ten przykład miał być śmieszny, mam nadzieję, że mamy podobne poczucie humoru ;)).

Mężczyzna zdziwił się, uśmiechnął. Jeśli sąsiad pewnego dnia przyjdzie pożyczyć sprzęt , zareaguje w sposób zapisany na pudełku. ( Założymy się? ;)). I znowu zatrzymałeś jego uwagę.

Przykłady można mnożyć. To co ważne – korzystaj z wiedzy, która daje przewagę nad konkurencją, a jeśli będziesz chciał użyć neurony lustrzane – zrób nadruk na kartonie.

Nie znalazłeś kartonu dopasowanego dla Twojego biznesu? Skontaktuj się i powiedz czego potrzebujesz. Jesteśmy producentem opakowań i postaramy się pomóc. Znajdziemy alternatywę w ofercie naszego sklepu Kartony24.eu lub wyprodukujemy karton szyty na miarę.

Może cię zainteresować

NEWSLETTER

Wejdź do kartonowego świata, w którym znajdziesz nowości produktowe, promocje i inspiracje.
To prawdopodobnie najlepszy newsletter wśród kartonów. Dołącz.

Śledź nas