Strona główna » Kartonowe porady » Dlaczego koty lubią pudełka?

Dlaczego koty lubią pudełka?

przez Papa Stretch
zadowolony kot wypełniający każdą wolną przestrzeń w pudełku kartonowym

Są takie pytania na które absolutnie nikt nie zna odpowiedzi. Jednym z nich jest zagadka, która nurtuje kocich rodziców – dlaczego mój kot tak kocha pudełka? Jest tyle świetnych zabawek stworzonych specjalnie dla kotów, a kot i tak woli najzwyklejszy karton, który zalega w korytarzu po ostatnim zamówieniu. Na czym polega fenomen kartonu? Dlaczego koty lubią pudełka?

Czy kot może gryźć karton?

Nasza ewentualna niechęć do podsuwania kotu kartonu jako zabawki wynika prawdopodobnie z tego, że nie jesteśmy pewni czy kot w ogóle może gryźć karton. Zabawki i drapaki, które kupujemy naszym kotom są bezpieczne – mamy zaufanie do producentów i wiemy, że jeśli kot daną zabawkę ugryzie to nic mu się nie stanie. A jak jest w przypadku kartonu? Czy karton dla kota to bezpieczna zabawka dla naszego małego łowcy?

Karton dla kota to doskonała zabawka, ale pamiętajmy aby mieć naszego zwierzaka na oku, gdy się nim bawi, ponieważ spożycie nawet najmniejszej ilości kartonu może skończyć się wizytą u weterynarza, a nasz futrzany przyjaciel może skończyć z poważnymi dolegliwościami jelitowo-żołądkowymi. A tego byśmy chyba nie chcieli.

Zastanówmy się najpierw co takiego jest w kartonie, że koty nie mogą mu się oprzeć. Kot gryzie karton z wielu powodów.

  • Po pierwsze – gryzienie kartonu jest formą symulacji łańcucha łowieckiego kota. Nawet w najmniejszym udomowionym kocie drzemie uśpiony instynkt łowiecki i karton dla kota jest tym, czym polowanie dla tygrysa.
  • Gryzienie kartonu przez kota może być również oznaką. Jeśli karton dla kota jest formą rozrywki i kot jest wyraźnie zadowolony, gdy zwrócimy na niego uwagę podczas gryzienia, może okazać się, że kot zwyczajnie potrzebuje naszej uwagi i w taki sposób próbuje ją na siebie zwrócić.
  • Może być również tak, że kot gryzie karton z powodu spaczonego łaknienia. Jeśli zauważysz, że kot oprócz kartonu gryzie również inne niejadalne przedmioty, warto udać się do lekarza.

dlaczego należy obserwować kota bawiącego się kartonem

Zatem podsumowując, kot może gryźć karton, ale tylko pod czujnym okiem właściciela. Karton dla kota powinien być również pozbawiony trujących klejów i pozostałości taśm.

Jak duże powinno być pudełko dla kota?

Przypuszczam, że również Wasz kot nie jest wyjątkiem i kocha pudełka. Pudełko dla kota to źródło nieskończonej rozrywki i bardzo często nawet najdroższe i najbardziej wymyślne zabawki nie są w stanie pobić radości jaką daje właśnie najzwyklejsze pudełko dla kota. Tak naprawdę nie ma reguły, czy pudełko jest małe czy duże – każde spotka się z zainteresowaniem naszego kudłatego przyjaciela. Natomiast warto zwrócić uwagę na jedną kwestią, a mianowicie po którym boku pudełko się otwiera. Jeśli po tym większym, to istnieje ryzyko, że kotu się nie spodoba, jeśli po tym mniejszym – spodoba się na pewno.

Ale o co w tym chodzi? Już tłumaczę. Weźmy przykładowo karton klapowy 250x150x150 jako podstawowe pudełko dla kota. Karton klapowy 250x150x150 jest wysoki a wąski, czyli spełnia podane przeze mnie wymagania. Kot wchodząc do pudełka lub pojemnika lubi czuć, że wypełnia całą jego powierzchnię i praktycznie “rozlewa się” w nim. Jak zapewne wielokrotnie zauważyliście, kot po wejściu do pudełka delikatnie stąpa w nim łapami, aż w końcu będzie zadowolony. Robi tak dlatego, ponieważ stara się wypełnić swoim ciałem możliwie jak najwięcej przestrzeni. I dużo łatwiej jest to zrobić, gdy karton jest wysoki a przy tym wąski, jak na przykład karton klapowy 250x150x150, niż na odwrót. Kot to stworzenie o niesamowicie specyficznej budowie, dopasowuje się do kształtu tak jak kameleon do otoczenia.

Karton 200x150x100

Karton 200x150x100

sprawdź

Karton 200x150x150

Karton 200x150x150

sprawdź

Karton 200x200x100

Karton 200x200x100

sprawdź

Drugą, równie istotną kwestią gdy wybieramy pudełko dla kota są klapy. Pudełko dla kota nie powinno mieć automatycznego zamykania pokrytego klejem lub taśmą klejącą, ponieważ bardzo szybko zainteresuje to naszego kota i może trafić do jego żołądka – stąd już prosta droga do weterynarza, a tego byśmy nie chcieli. Najlepsze rozwiązania są najprostsze – najzwyklejszy karton klapowy 250x150x150 będzie najbezpieczniejszy, ponieważ nie zawiera żadnych toksycznych dodatków.

Nie znalazłeś kartonu dopasowanego dla Twojego biznesu? Skontaktuj się i powiedz czego potrzebujesz. Jesteśmy producentem opakowań i postaramy się pomóc. Znajdziemy alternatywę w ofercie naszego sklepu Kartony24.eu lub wyprodukujemy karton szyty na miarę.

Może cię zainteresować

NEWSLETTER

Wejdź do kartonowego świata, w którym znajdziesz nowości produktowe, promocje i inspiracje.
To prawdopodobnie najlepszy newsletter wśród kartonów. Dołącz.

Śledź nas