Strona główna » Kartonowe porady » 3 sposoby wykorzystania kartonów w ogrodnictwie

3 sposoby wykorzystania kartonów w ogrodnictwie

przez Papa Stretch
kartony dla ogrodnictwa dla bezpiecznego i wygodnego transportu owoców i warzyw

Chyba każdy ma w domu takie miejsce gdzie gromadzi zużyte pudła i kartony zanim trafią do kontenera na makulaturę. Odkąd zakupy przeniosły się do internetu, przez nasze domy i mieszkania przewijają się coraz większe pokłady tektury. A co jeśli Ci powiem, że wcale nie musisz wyrzucać opakowań po przesyłkach?

Jeśli mieszkasz w domu, albo masz działkę rekreacyjną – nie wyrzucaj kartonów! Zrobisz z nich użytek w ogrodzie. Jak, z kartonów?! Dokładnie tak! Tektura ma wiele ogrodniczych zalet – potrafi użyźnić ziemię i ograniczyć liczbę chwastów! W tym wpisie dowiesz się, w jaki sposób i do czego przydadzą się kartony w ogrodzie.

3 sposoby wykorzystania kartonów w ogrodnictwie

Zaskoczy Cię jak bardzo z pozoru najzwyklejsze, tekturowe kartony mogę przydać się w pracach ogrodowych. Z jednej strony – ściółkowanie grządek, lepsza jakość gleby, mniej chwastów, a z drugiej – podwyższenie dla grządek i kompostownik. Do tego wszystkiego przyda się tektura.

Tektura na grządki

Jak wykorzystać tekturę, która zalega nam w komórce lub piwnicy, na grządce?

  • Skonstruować tak zwane grządki podwyższone, które ułatwia prace ogrodowe i skraca czas, który musisz na nie poświęcić. Jeśli korzystasz z inspektów, wystarczy, że wyłożysz je tekturą, aby mieć z głowy chwasty i trawę. Na karton wysypujesz kompost, a resztę uzupełniasz ziemią.
  • Nieco mniej znanym faktem, jest zastosowanie tektury w uprawie selera, ponieważ wspiera ona naturalny proces bielenia i poprawia walory smakowe selera naciowego. Gdy pędy są już gotowe do zbioru, zwiąż je sznurkiem zaraz poniżej liści i… zabezpiecz ten fragment warzywa tekturą falistą. Tektura przewyższa folię w aspekcie ekologicznym, ponieważ gdy temperatura i wilgotność ulegają częstym zmianom, wewnątrz zawiniętej części warzywa nie pojawi się woda, która mogłaby mieć negatywny wpływ na proces bielenia selera. Zwykła tektura, kto by pomyślał?
  • Jeśli pod koniec sezonu zostało Ci jeszcze trochę tektury, zabezpiecz nią drzewka owocowe. Tektura do doskonałe zabezpieczenie dla roślin na czas zimy. Wystarczy, że we wrześniu założysz na każde z drzewek owocowych rosnących w ogrodzie coś w rodzaju tekturowych opasek, mniej więcej 30 cm od ziemi. Taką ochronę ściśle przylegającą do pnia, zostawiasz na 4 tygodnie. Po tym czasie zdejmij ją i usuń z niej owady, które są pożyteczne, a resztę zostaw do utylizacji razem z tekturą. Gdy to zrobisz, obłóż pnie kolejną opaską w tym samym co poprzednio miejscu.
  • Wiesz co jeszcze możesz zrobić z tekturą w ogrodzie lub na działce? Możesz zbudować z niej ścieżki między grządkami, aby nie ubrudzić butów przemieszczając się między nimi.
  • Gdy po zastosowaniu wszystkich z powyższych pomysłów wciąż zostanie Ci trochę tektury, możesz spokojnie wrzucić ją do kompostownika w którym znajdują się już inne rośliny.

Jak sami widzicie, zastosowanie tektury na grządki jest całkiem dobrym rozwiązaniem.

Karton 5-warstwowy 300x200x150

Karton fala EB 300x200x150

sprawdź

Karton 5-warstwowy 600x400x300

Karton fala EB
600x400x300

sprawdź

Karton 5-warstwowy 800x400x600

Karton fala EB
800x400x600

sprawdź

Ściółkowanie kartonami

Gdy pierwszy raz usłyszałem słowo ściółkowanie nie miałem pojęcia co to jest! A gdy już się dowiedziałem, stwierdziłem, że przecież świetnie można do tego wykorzystać i kartony i – jak się okazało nie jestem pierwszą osobą, która na to wpadła. Ale najpierw tytułem wyjaśnienia, ściółkowanie to nic innego jak przykrywanie wierzchniej warstwy gleby wokół roślin jakimś materiałem – na przykład kartonami. Ściółkowanie kartonami ogranicza rozwój chwastów, utrzymuje właściwy poziom wilgotności gleby, zatrzymuje w glebie składniki pokarmowe, utrzymuje stałą temperaturę gleby i wiele, wiele innych.

I tak tektura, obok na przykład zmielonej kory, skoszonej trawy, żwiru, czy grusy staje się coraz popularniejszym wyborem gdy mówimy o ściółkowaniu, ponieważ jest po prostu zdrowsza niż dostępna w sklepach ogrodniczych agrowłóknina czy mata ogrodnicza. Pamiętaj, że jeśli decydujesz się na ściółkowanie kartonami musisz obciążyć boki tektury kamieniami tak aby wiatr nie podrywał jej do góry.

Kartony dla ogrodnictwa

Kartony dla ogrodnictwa, czyli jakie? Przede wszystkim wytrzymałe i solidne. Kartony w ogrodnictwie można wykorzystać naprawdę na wiele sposobów. Jeśli masz solidne i dobrze wykonane kartony, na przykład takie które produkujemy w Kartony24, możesz przechowywać w nich wszystko – nasiona, nawozy, narzędzia, małe i duże doniczki i wiele innych ogrodowych szpargałów.

Jeśli natomiast mówimy o użytku profesjonalnym, kartony dla ogrodnictwa są związane z transportem i sprzedażą na przykład owoców i warzyw. W obu przypadkach warto wybrać 5-warstwowe kartony lub 3-warstwowe kartony, które kupicie w naszym sklepie w wielu rozmiarach. Jeśli jednak jakimś cudem w naszym sklepie nie ma kartonu, który ma dokładnie takie wymiary jakich potrzebujesz – wyprodukujemy go dla Ciebie. W ogrodnictwie liczy się funkcjonalność kartonu. W praktyce oznacza to, że przeniesienie kartonu z zawartością z jednego miejsca w drugie powinno być jak najbardziej komfortowe, a Ty nie powinieneś się martwić, czy karton przypadkiem nie ulegnie uszkodzeniu.

Pamiętaj o tym, że sprzedaż warzyw i owoców odbywa się nie tylko stacjonarnie, ale również online, a nie wszystkie dostępne na rynku “kartony dla ogrodnictwa” są akceptowane przez firmy kurierskie (nasze są). Warto mieć to na uwadze.

Chcemy żyć zdrowo, chcemy jeść zdrowo. Bycie eko nie jest już modą, jest stylem życia. A owoce i warzywa sporo ważą. Wysyłając duże ilości warzyw i owoców do klientów, a nawet sprzedając je stacjonarnie, wybierz solidne kartony 5-warstwowe o fali EB, lub kartony 3-warstwowe o fali C. Różnica w wytrzymałości w porównaniu do standardowych kartonów o fali B jest wyraźnie odczuwalna.

kartony dla ogrodnictwa dla bezpiecznego i wygodnego transportu owoców i warzyw

A co do samego pakowania owoców i warzyw w kartony… Nawet jeśli sprzedajesz na lokalnym placu targowym, karton zawsze będzie miał tę przewagę nad reklamówkami, torbami i siatkami, że nie urwą mu się uszy. Bezpiecznie zapakujesz do niego kilka kilogramów najlepszej jakości owoców i warzyw.

Nie znalazłeś kartonu dopasowanego dla Twojego biznesu? Skontaktuj się i powiedz czego potrzebujesz. Jesteśmy producentem opakowań i postaramy się pomóc. Znajdziemy alternatywę w ofercie naszego sklepu Kartony24.eu lub wyprodukujemy karton szyty na miarę.

Może cię zainteresować

NEWSLETTER

Wejdź do kartonowego świata, w którym znajdziesz nowości produktowe, promocje i inspiracje.
To prawdopodobnie najlepszy newsletter wśród kartonów. Dołącz.

Śledź nas