Strona główna » Kartonowe porady » Jak zapakować obraz do wysyłki? Sposoby na bezpieczną przesyłkę

Jak zapakować obraz do wysyłki? Sposoby na bezpieczną przesyłkę

przez Pudłowy
Opublikowany: Ostatnia aktualizacja:
jak-zapakować-obraz

Przed Tobą ważne i trudne zadanie – wysyłka dzieł sztuki. Chyba w żadnym innym przypadku odpowiednie zabezpieczenie przesyłki nie jest tak istotne, ponieważ obraz jest bardzo uszkodzić. Wystarczy tak naprawdę chwila nieostrożności. Jak bezpiecznie zapakować dzieło sztuki? Jaki karton na obraz wybrać? Wszystkiego dowiesz się, z tego artykułu.

Dwa sposoby na pakowanie obrazu

Jak zapakować obraz? Możesz to zrobić na dwa sposoby:
1. w pozycji naturalnej, wyprostowanej w płaskim kartonie
2. zwijając go w rulon w kartonie-tubie
Od tego, co wybierzesz, zależą dalsze kroki w pakowaniu. Pierwszy sposób będzie odpowiedni, jeśli przesyłasz na przykład szkice czy rysunki lub dzieła sztuki malowane akwarelą, ale może nie sprawdzić się w przypadku pakowania obrazów malowanych farbą olejną czy akrylową. Dlaczego? Z prostego powodu – te dwa ostatnie rodzaje farby mogą popękać przy zwijaniu płótna. Zwróć jednak uwagę na to, że pakowanie w tubę jest prostsze i szybsze, a do tego zajmuje mniej miejsca.

Pakowanie obrazu w płaski karton

Jeśli wybrałeś ten rodzaj pakowania, potrzebnych będzie Ci kilka rzeczy:
1. prostokątny, płaski karton – dobierz go tak, żeby był dopasowany do rozmiaru Twojego obrazu, ale zostaw przy tym miejsce na dodatkowe wypełnienie
2. folia bąbelkowa – posłuży Ci do owinięcia obrazu. Kup jej tyle, żeby wystarczyło Ci na co najmniej dwukrotne owinięcie.
3. przekładki tekturowe między nimi umieścisz dzieło sztuki; dobierz je do rozmiaru obrazu
4. folia stretch – do ochrony obrazu przed wilgocią
5. mocna taśma klejąca – do zaklejania wszystkich warstw zabezpieczeń
6. gumowe rękawiczki – unikaj dotykania dzieła sztuki gołymi rękami, ponieważ możesz zostawić na nim ślady
7. opcjonalnie wypełniacz do kartonu, np. skropak, jeśli zostanie luźne miejsce

Na początku pracy załóż rękawiczki i przygotuj wszystkie potrzebne akcesoria. Następnie weź przekładkę tekturową i połóż na płaskiej, czystej powierzchni. To będzie Twoja baza. Połóż na niej pakowany obraz i owiń go szczelnie folią stretch – to pierwsza warstwa ochronna przed wilgocią. Następnie na owinięte dzieło sztuki połóż drugą przekładkę tekturową i całość złącz, zaklejając je taśmą klejącą.

Kolejnym krokiem jest owinięcie obrazu folią bąbelkową. Najlepiej połóż na niego dwie warstwy i całość ponownie zaklej taśmą klejącą. Tak zabezpieczone zawiniątko umieść w płaskim, prostokątnym kartonie. Próbnie zamknij i potrząsając, sprawdź, czy obraz nie porusza się po pudełku. Jeśli tak, to pozostałe miejsce wypełnij skropakiem, tak by uniemożliwić przesuwanie się obrazu. Ponownie zamknij karton i sprawdź – jeśli wszystko jest w porządku, to zaklej karton taśmą. Ostatnim krokiem jest powtórne owinięcie kartonu folią stretch i… gotowe! Dzieło sztuki bezpiecznie zapakowane.

[show_products category=”343″ orderby=”rand” order=”rand” products_limit = „3”]

Pakowanie obrazu w karton-tubę

Wysyłanie obrazu w ten sposób jest dużo prostsze, szybsze i potrzebujesz do niego mniej akcesoriów. Przyda Ci się:
1. karton tuba – polecamy Ci te w cylindrycznym kształcie z dopasowanymi plastikowymi zatyczkami; są one bardzo praktyczne
2. folia bąbelkowa – w dużo mniejszej ilości niż w przypadku pakowania do prostokątnego kartonu
3. taśma klejąca
4. folia stretch
5. gumowe rękawiczki

Na początku załóż rękawiczki. Następnie ostrożnie zwiń obraz w rulon. Niech będzie ścisły, ale taki, żeby materiał się nie zaginał. Uważaj, żeby go nie uszkodzić. Następnie owiń ściśle zawiniątko folią stretch, aby zabezpieczyć obraz przed wilgocią. Potem zawiń obraz w folię bąbelkową – oceń, czy w Twój karton zmieści się obraz z dwoma warstwami folii. Jeśli tak – to lepiej. Zaklej folię taśmą i całość włóż do kartonu. Zabezpiecz zamknij go z dwóch stron zatyczkami i zabezpiecz taśmą. Gotowe. Prawda, że łatwy sposób?

Pakowanie obrazów – o czym jeszcze powinieneś pamiętać?

Przy wysyłaniu dzieł sztuki pamiętaj także o odpowiednim oznakowaniu kartonów (bez względu na to, jaki sposób pakowania wybierzesz). Kup więc też etykiety ostrzegawcze „Nie rzucać”, „Fragile”, żeby przewoźnik wiedział, że transportuje przedmioty, które wymagają specjalnego traktowania. Zastanów się też dobrze nad wyborem przewoźnika. W przypadku wysyłki dzieł sztuki najlepszym wyborem będzie kurier. Jest droższy, ale przynajmniej możesz być spokojny o swoje przesyłki.

>

Wysyłka dzieł sztuki – podsumowanie

Po lekturze naszego poradnika na pewno już wiesz, jak bezpiecznie zapakować dzieła sztuki. Najważniejsze, o czym powinieneś pamiętać, to wybór odpowiedniego kartonu i zabezpieczanie warstwami. A jeśli chcesz być na bieżąco z nowinkami w Kartonach24 – dołącz do naszej grupy mailingowej. Poinformujemy Cię o wszystkich najważniejszych wydarzeniach.

Może cię zainteresować

NEWSLETTER

Wejdź do kartonowego świata, w którym znajdziesz nowości produktowe, promocje i inspiracje.
To prawdopodobnie najlepszy newsletter wśród kartonów. Dołącz.

Śledź nas