Strona główna » E-commerce » 5 kroków jak zorganizować magazyn sklepu internetowego

5 kroków jak zorganizować magazyn sklepu internetowego

przez dr Box
Opublikowany: Ostatnia aktualizacja:
organizacja magazynu sklepu internetowego

Właściwie zaprojektowana i zoptymalizowana strona sklepu internetowa sprawi, że konsumenci będą chętnie dokonywać zakupu. Z kolei za sprawą szybkiej i skutecznej logistyki, sprzedawca zyska zadowolonych klientów, którzy chętnie powrócą do sklepu w przyszłości. Jak zatem zorganizować magazyn sklepu internetowego, aby odnieść sukces? Sprawdźmy!

Dobre wrażenie kluczem do sukcesu

Tworzenie pozytywnego doświadczenia zakupowego u klientów to najważniejszy element w sprzedaży – zarówno tradycyjnej, jak i internetowej. Nie ulega wątpliwości, że w przypadku tej drugiej, na dobre wrażenie wpływa szybkość otrzymania zakupionego towaru oraz sposób jego zapakowania.

Sprawność przeprowadzania operacji logistycznych w magazynach sklepów internetowych przekłada się wprost proporcjonalnie na jakość obsługi, jaką świadczą one swoim klientom. Efektywność pracy jest tam bezpośrednio zależna od rodzaju zastosowanego systemu składowania.

Dlaczego organizacja magazynu sklepu internetowego jest taka ważna?

W branży e-commerce magazyn to obiekt kluczowy, ponieważ przeważnie jest on jedynym budynkiem, w którym jest prowadzona działalność. Bardzo często jest to zatem miejsce wielofunkcyjne, w którym wykonywanych jest mnóstwo działań – związanych nie tylko z pakowaniem i wysyłką przesyłek. Organizacja magazynu sklepu internetowego jest niesamowicie ważna dla prawidłowego działania firmy ze względu na specyfikę zakupów online.

Wszystko to z uwagi na fakt, że w logistyce sklepu internetowego obowiązują pewne zasady, a mianowicie:

  • Musi być szybko – przesyłki powinny być zrealizowane w dniu, gdy zostało złożone zamówienie. Im większe zamówienie, tym proces jest bardziej skomplikowany.
  • Musi być bezbłędnie – klienci nie znoszą pomyłek, szczególnie, gdy czekają na swoje zamówienie. Nie należy się mylić podczas kompletowania zamówienia. W tym przypadku obowiązkowa jest podwójna kontrola.
  • Sezonowość dyktuje zasady – w świecie online sezonowość jest większa niż w świecie offline. Poza momentami takimi jak święta, czy Black Friday trudno jest przewidzieć ważne momenty.
  • Nie da się uniknąć zwrotów – zwroty mogą przychodzić różnymi drogami, a towar należy od razu ocenić i sortować, odkładając na miejsce. Poza tym klienci mogą odsyłać towar, który nie podlega zwrotowi, co z kolei generuje większy chaos.

Współcześni klienci oczekują, że towar zamówiony przez internet dotrze błyskawicznie, dlatego tak ważne jest, aby magazyn e-commerce działał sprawnie. Czas dotarcia przesyłki do klienta jest w dużej mierze uzależniony od tego, jak szybko zostanie on nadany do wysłania. Jeżeli ten proces nie zostanie przeprowadzony sprawnie, wówczas niezadowolony klient zrezygnuje z usług danej firmy i następnym razem zdecyduje się na sklep, który sprawniej poradzi sobie z realizacją zamówienia.
[show_products product=”3475,3478,3480″]

5 kroków w organizacji magazynu sklepu internetowego

1. Podziel powierzchnię magazynu na strefy

W każdej ze stref będzie się odbywała inna praca. W jednej ze stref będziesz przyjmował towar, a w innej wysyłał go do klienta. Niezwykle ważne jest również to, aby w magazynie pojawiły się też dedykowane miejsca do pracy biurowej, pomieszczenia socjalne oraz techniczne. Strefy powinny być od siebie wyraźnie oddzielone, aby pracownicy mogli przestrzegać ustalonego porządku.

2. Zorganizuj przestrzeń na magazynie za pomocą regałów i palet

Regały nie tylko zwiększają pojemność magazynu, ale też organizują przestrzeń. Jednak samo zastosowanie regałów nie rozwiąże problemu związanego z organizacją powierzchni magazynowej. Bardzo ważny jest sposób ich ułożenia. W magazynach stosowana jest najczęściej jedna z dwóch możliwości: układ rzędowy lub układ blokowy.

Decydując się na takie rozwiązanie, będziesz potrzebował kartonów do paletyzacji, które pozwolą na maksymalne wykorzystanie miejsca na palecie, przy jednoczesnym braku ryzyka, że będą one za duże. Aby Ci to ułatwić, oferujemy wytrzymałe pudła 5-warstwowe, które sprawdzą się doskonale, gdy zechcesz zapakować ciężki i bardzo delikatny towar. Dzięki ich wzmocnionej konstrukcji, pudła nie zniszczą się pod ciężarem, tak samo jak nie zniszczy się ich zawartość.

3. Wyróżnij miejsce do pakowania

Oto miejsce dostosowane ściśle do specyfiki e-commerce. Chodzi tu zarówno o ergonomię pakowania, jak i powtórne sprawdzenie zamówienia. Pamiętaj, że klienci niechętnie tolerują pomyłki, a tak drobny błąd może Cię kosztować ich utratę. Niezwykle ważne w tym przypadku jest również rejestrowanie procesu pakowania oraz przyjmowania zwrotów.

4. Zainwestuj w dobry system informatyczny

Organizacja magazynu sklepu internetowego powinna być oparta o właściwy system informatyczny, który wskaże miejsce towaru w magazynie oraz jego liczbę. Wraz ze wzrostem biznesu będziesz potrzebował coraz bardziej zaawansowanych funkcji.

5. Nie zapomnij o zasadach bezpieczeństwa

Zapewnienie odpowiednich warunków do składowania towaru oraz pracy załogi to podstawa. Magazyn musi być przestronny i powinien uwzględniać zapas wolnej powierzchni. Bardzo ważne jest to, by był odpowiednio wysoki oraz dobrze oświetlony, wentylowany lub klimatyzowany. Istotne jest, aby ustalić i przestrzegać zasad BHP. Miej na uwadze, że układ magazynu e-commerce musi być tak zaprojektowany w taki sposób, aby droga od momentu zdjęcia towaru z półki do jej nadania była jak najkrótsza.

Podsumowanie

Już wiesz, od czego zacząć w organizacji magazynu sklepu internetowego? W takim razie nie czekaj i już dziś zamów kartony do paletyzacji i ruszaj na podbój świata e-commerce!


Nie znalazłeś kartonu dopasowanego dla Twojego biznesu? Skontaktuj się i powiedz czego potrzebujesz. Jesteśmy producentem opakowań i postaramy się pomóc. Znajdziemy alternatywę w ofercie naszego sklepu Kartony24.eu lub wyprodukujemy karton szyty na miarę.

Może cię zainteresować

NEWSLETTER

Wejdź do kartonowego świata, w którym znajdziesz nowości produktowe, promocje i inspiracje.
To prawdopodobnie najlepszy newsletter wśród kartonów. Dołącz.

Śledź nas