Strona główna » E-commerce » Co składa się na koszty opakowania?

Co składa się na koszty opakowania?

przez Kartonsky
Opublikowany: Ostatnia aktualizacja:
góra lodowa - cena zakupu a koszt ukryty

Opakowania w dobie sprzedaży internetowej są ważne, jak nigdy dotąd. Konsumenci przesunęli swoje zakupy do Internetu na dobre, a zapotrzebowanie na kartony i pudełka utrzymuje się wciąż na wysokim poziomie. Opakowania generują koszty. Warto pamiętać, że te koszty to nie tylko cena, którą należy zapłacić za zamówione pudełka. Składają się na nie również inne czynniki, o których nie myślimy uzupełniając zapasy na magazynie.

Czym są koszty opakowania?

Koszty opakowań to nie tylko cena, którą należy zapłacić za wybrane pudełka. Oprócz ustalonej wartości za jedną sztukę kartonu, należy pamiętać o ukrytych kosztach opakowań. To wszelkie koszty związane z projektowaniem, produkcją i dostarczaniem opakowań do sprzedaży. Mogą obejmować koszty pracy Twoich pracowników (składanie kartonów), maszyn, transportu i wielu innych czynników. Jeśli produkujesz kartony tekturowe, warto pamiętać, że koszt opakowań będzie obejmować również koszty surowców, takich jak pulpa drzewna, farby i chemikalia oraz energii wykorzystywanej do produkcji. Masz już wizję kartonu na Twój nowy produkt? Dokładną wycenę kosztów opakowań tekturowych można uzyskać kontaktując się z wybranym producentem lub dostawcą opakowań. Wybierając dostawcę opakowań, błędem jest sugerowanie się wyłącznie ceną towaru czy usługi, zapominając o pozostałych kosztach związanych z jego użytkowaniem. Niezastąpiona w takim przypadku będzie analiza całkowitego kosztu posiadania (TCO).

O czym mówi współczynnik TCO?

Całkowity koszt posiadania TCO (ang. Total Cost of Ownership) jest analizą kosztów, która uwzględnia nie tylko bazową cenę zakupu produktu lub usługi, ale również koszty ukryte takie jak koszty magazynowania produktu, eksploatacji, konserwacji, modernizacji, utylizacji, transportu, koszty związane z podatkami i cłami czy z uzyskaniem potrzebnych certyfikatów i licencji. Bezpośredni koszt produktu widoczny jest gołym okiem, natomiast analiza TCO wymaga poświęcenia czasu. Pozwala odkryć wszystkie możliwe (mniej widoczne) koszty pośrednie i całkowitą wartość ekonomiczną danego produktu czy usługi. Całkowity koszt posiadania jest niezwykle ważny dla przedsiębiorstw, gdyż pozwala lepiej planować budżety i niejednokrotnie zapobiega niepotrzebnym stratom na dalszej drodze przedsiębiorstwa. Pomaga podejmować świadome decyzje dotyczące zakupów wielu rodzajów produktów. W zależności od kategorii asortymentowej, rodzajów kosztów składowych potrzebnych do wyliczenia TCO może być naprawdę dużo. Przed rozpoczęciem analizy powinno się je posortować z podziałem na na kilka większych kategorii.
Koszty TCO składają się z kilku różnych elementów, takich jak m.in.:

 1. koszty zakupu – cena zakupu sprzętu, oprogramowania,
 2. koszty utrzymania – serwis, naprawy, aktualizacje i inne czynności niezbędne do funkcjonowania,
 3. koszty administracji – koszty związane z zarządzaniem systemu (koszty pracy administracji i zarządzania),
 4. koszty amortyzacji – koszty związane z zużywaniem się produktu lub usługi,
 5. koszty nieplanowane – nieprzewidziane koszty, takie jak awarie, przestoje i inne nieplanowane zdarzenia,
 6. koszty eksploatacji – koszty związane z użytkowaniem produktów lub systemu, takie jak koszty energii elektrycznej, konserwacji i inne.
 7. koszty wycofania – koszty związane z wycofaniem systemu, takie jak demontaż, utylizacja i inne.

Warto w strategii zakupowej firmy uwzględnić wszystkie dodatkowe wydatki, poprzez analizę całkowitego kosztu posiadania (TCO), która pomaga w optymalizacji kosztów firmy.
Obliczanie całkowitego kosztu posiadania jest przydatne przy wielu rodzajach artykułów.

Co zrobić by obniżyć koszty logistyczne?

Możliwości obniżenia kosztów logistycznych związanych z opakowaniami jest wiele. Warto spróbować wdrażać je krok po kroku, a różnica będzie zauważalna.
Sposoby na obniżenie kosztów logistycznych opakowań:

 1. Optymalizacja rozmiarów opakowań.
  Dostosowanie rozmiarów opakowań do rzeczywistych potrzeb pozwala zwiększyć ilości produktów transportowanych w jednym opakowaniu, co z kolei przekłada się na zmniejszenie ilości potrzebnych opakowań. Rezygnacja z niektórych zbędnych elementów w opakowaniu, takich jak folie czy dodatkowe przekładki, wpłynął również na niższą wagę bez utraty bezpieczeństwa produktu. Podczas reorganizacji, warto również pomyśleć o wprowadzeniu opakowań składanych, które również przyczynią się do zmniejszenia objętości oraz wagi opakowania.
 2. Wprowadzenie opakowań wielokrotnego użytku.
  Wprowadzenie opakowań wielokrotnego użytku pozwala na zmniejszenie ilości potrzebnych opakowań oraz zwiększenie efektywności logistycznej.
 3. Wprowadzenie opakowań z materiałów przyjaznych dla środowiska.
  Wprowadzenie opakowań z materiałów przyjaznych dla środowiska pozwala na obniżenie kosztów związanych z produkcją opakowań, zwiększenie efektywności logistycznej oraz zmniejszenie kosztów utylizacji opakowań.
 4. Wprowadzenie systemu zwrotów.
  Wprowadzenie systemu zwrotów pozwala na zwiększenie efektywności logistycznej oraz zmniejszenie kosztów związanych z utylizacją opakowań.
 5. Analiza danych.
  Analiza danych pozwala na lepsze zrozumienie potrzeb klientów oraz procesów logistycznych, co wpływa na optymalizację działań oraz obniżenie kosztów. Warto zwrócić uwagę na proces pakowania. Analiza procesu pakowania pozwala na identyfikację miejsc, w których można zoptymalizować proces oraz zwiększyć efektywność logistyczną a przy tym zmniejszyć koszty związane z opakowaniami.

Na co zwrócić uwagę wybierając karton?

Wybierając opakowanie, zwykle wybiera się między ich jakością a ceną. Nie zawsze jednak jakość idzie na równi z ceną. Biorąc pod uwagę początkowo tańsze opakowania w kontekście wspomnianego TCO, finalnie mogą się okazać dużo droższym rozwiązaniem.

inwestycja w jakościowe pudełko się opłaca

Czym się kierować wybierając właściwy karton?

Po pierwsze: wytrzymałość opakowań. Uszkodzenia przesyłek wraz z zawartością, reklamacje i zwroty z tych powodów to zmora każdego e-commerce. Każde uszkodzenie to dodatkowy koszt oraz strata wizerunkowa. Warto więc zwrócić uwagę na odpowiednio dobraną falę tektury i gramaturę w stosunku do ciężaru zawartości kartonu. Im większa grubość kartonu, tym bardziej wytrzymałe będzie opakowanie. Sprawdź ofertę opakowań od Kartony24 i wybierz właściwie!

W naszej ofercie znajdziesz pudełka kartonowe z podziałem na:

 • Karton 3-warstwowy
  • Fala E (wysokość fali od 1,2 do 2,0 mm)
  • Fala B (wysokość fali od 2,4 do 3,0 mm)
  • Fala C (wysokość fali od 3,5 do 4,2 mm)
 • Karton 5-warstwowy
  • Fala EB (wysokość fali od 3,6 do 4,1 mm)

Po drugie: stabilne rozmieszczenie produktu wewnątrz opakowania. Może się zdarzyć, że produkt ma niestandardowe wymiary, przez co dobór odpowiedniego kartonu potrafi być problematyczny. W takim przypadku, warto sprawdzić możliwość przygotowania opakowania na wymiar, które wpłynie na mniejszy odsetek uszkodzeń produktu podczas transportu. Koszt jednostkowy opakowania może się okazać wyższy w porównaniu do wymiarów opakowań dostępnych w standardowej ofercie, jednakże znacznie wpłynie na obniżenie kosztów ukrytych.

Po trzecie: składanie opakowań. Kartony z tektury, dostarczane są zwykle na płasko. Takie rozwiązanie pozwala transportować i magazynować dość spore nakłady, ale wiąże się z poświęceniem czasu i pracy w przypadku złożenia dziesiątek tysięcy kartonów, niezależnie od ilości pracowników. Być może lepszym rodzajem opakowania będzie karton klapowy niż fasonowy? Warto to przeanalizować.

Po czwarte: wspomniana wcześniej optymalizacja pudełka kartonowego i koszt pakowania. Zgodnie z zasadą “mniej znaczy więcej”, a czasami również taniej. Zamawiając przesyłkę w niektórych sklepach online, ilość ulotek i materiałów reklamowych otrzymanych wraz z produktem potrafi szokować. Jak wiadomo, każda ulotka to pewien koszt zarówno przygotowanego projektu jak i samego druku. Warto się zastanowić czy papierową formę reklamy nie lepiej zastąpić np. elektroniczną.

Podsumowując, droższe opakowanie na starcie, może okazać się w dłuższej perspektywie czasu rozwiązaniem bardziej korzystnym pod względem ekonomicznym oraz lepiej dopasowanym do wymagań produktu i firmy. Oczywiście wszystko zależy od potrzeb marki i specyfiki produktu, do jakiego zostanie wykorzystany karton. A Ty, po której stronie jesteś? Dbasz o jakość czy o jak najniższą cenę opakowania?

Tabela prezentująca kartony klapowe w ofercie sklepu Kartony24.eu

Kartony klapowe
Wymiary
Długość 100 – 800 mm
Szerokość 100 – 660 mm
Wysokość 70 – 1200 mm
Gramatura
340 – 660 g/m2
Rodzaj fali
Fala B
C
EB
Tektura
Liczba warstw 3-warstwowa
5-warstwowa
Kolor
szary (brązowy)
biały
Pojemność
2,25 – 192 L
Cena
1 szt. netto już od 0,59 zł

Nie znalazłeś kartonu dopasowanego dla Twojego biznesu? Skontaktuj się i powiedz czego potrzebujesz. Jesteśmy producentem opakowań i postaramy się pomóc. Znajdziemy alternatywę w ofercie naszego sklepu Kartony24.eu lub wyprodukujemy karton szyty na miarę.

Może cię zainteresować

NEWSLETTER

Wejdź do kartonowego świata, w którym znajdziesz nowości produktowe, promocje i inspiracje.
To prawdopodobnie najlepszy newsletter wśród kartonów. Dołącz.

Śledź nas