Strona główna » E-commerce » Cele optymalizacji magazynowej – minimalizacja kosztów.

Cele optymalizacji magazynowej – minimalizacja kosztów.

przez Kartonsky
Opublikowany: Ostatnia aktualizacja:
wykres przedstawiający zmniejszenie wartości kosztów magazynowania

Koniec roku to idealny czas na podsumowania – dobrze jest, abyś przeanalizował finanse swojej firmy a szczególnie na tapetę wziął koszty prowadzonej działalności. Magazyn jest miejscem, które jeśli zostało źle zaplanowane, generuje spore koszty. Jak obniżyć koszty magazynowania towarów? Przyjrzyjmy się kluczowym kwestiom optymalizacji całego procesu.

Jak zoptymalizować magazyn?

Mogłoby się wydawać, że zarządzanie magazynem to prosta sprawa. Niejednokrotnie okazuje się, że firmy mają ogromny problem z magazynowaniem. Zbyt duża liczba produktów podobnie jak braki produktów na stanie magazynowym to spory problem wielu firm. Optymalizacja magazynowa to proces, który ma na celu zmniejszenie kosztów związanych z przechowywaniem towarów w magazynie. Za duże zapasy źle, zbyt małe jeszcze gorzej, więc jak znaleźć złoty środek? Optymalizacja niejednokrotnie wiąże się z wprowadzeniem kilku zmian, które wpłyną na zwiększenie efektywności wykorzystania dostępnej przestrzeni magazynowej bez jej realnej rozbudowy i konieczności przeprowadzania.
Aby zoptymalizować magazyn, można przeprowadzić następujące działania:

    1. Zaplanuj i przeprowadź inwentaryzację. Właściwie przeprowadzona, pozwoli zredukować ilości nieużywanych, zbywających lub niedostępnych produktów. Rezygnacja z niewykorzystywanych rozmiarów i rodzajów opakowań sprawi, że zyskasz więcej miejsca na te najchętniej wybierane. Co więcej, ułatwisz pracę pracownikom magazynu, którzy nie będą już marnować zbyt wiele czasu na zastanawianie się “jaki rozmiar kartonu wybrać”. Warto nie zaprzestać na jednym remanencie w ciągu całego roku, ale starać się kontrolować i monitorować zapasy na bieżąco mniejszymi partiami.
    2. Wykorzystaj całkowitą powierzchnię magazynu. Jest to możliwe poprzez zastosowanie nowoczesnych systemów składowania, takich jak: regały wysokiego składowania lub automatyczne magazyny. Każdy m2 jest ważny, a takie rozwiązanie pozwoli na zwiększenie gęstości składowania towarów przy jednoczesnym obniżeniu kosztów pracy. Większa przestrzeń do przechowywania
    3. Wprowadź systemy automatyzacji i robotyzacji, takie jak automatyczne wózki magazynowe czy roboty przemysłowe. Zyskasz większą wydajność i efektywność pracy oraz bezpieczeństwo towarów. Roboty magazynowe są w stanie wykonać każdą z czynności kilka razy szybciej niż człowiek. Nie męczą się, nie narzekają, są nieomylne i dają radę wytrzymać spore obciążenia. W ten sposób zorganizowaną wolną przestrzeń możesz wykorzystać do magazynowania opakowań kartonowych. Korzystając z rabatów ilościowych, zmniejszysz znacznie jednostkowy koszt opakowania.
    4. Opracuj, wprowadź i przestrzegaj procedur zarządzania magazynem, takich jak FIFO (ang. first-in, first-out) lub FEFO (ang. first-expired, first-out). Określone sposoby postępowania wpłyną na zwiększenie wydajności i zminimalizowanie ryzyka utraty przechowywanych produktów, szczególnie w branży produktów FMCG, z określonym terminem przydatności.

Wdrożenie przynajmniej dwóch wspomnianych wyżej elementów sprawi, że różnica kosztów magazynowania będzie widoczna. Optymalizacja miejsca przeznaczonego do przechowywania produktów, oprócz tego, że wpłynie na niższe koszty utrzymania magazynu, poprawi również efektywność pracy Twoich pracowników.

optymalizacja magazynu - nie musisz zwiększać przestrzeni magazynowej
Od czego dobrze jest zacząć optymalizację? Zdecydowanie od porządnego remanentu. Inwentaryzacja jest obowiązkiem wszystkich przedsiębiorców. Mimo, że jest wymogiem formalnym, nie należy jej traktować jako zło konieczne, wymagającego dużego zaangażowania a wręcz przeciwnie – jako szansę na sprawniejsze funkcjonowanie Twojej działalności. Warto również zwrócić uwagę na sposób przechowywania towarów. Odpowiednie zabezpieczenie produktów przed uszkodzeniem lub kradzieżą bezpośrednio wpływa na utrzymanie ich wartości. Planując rozmieszczenie towarów, należy zwrócić uwagę na warunki przechowywania, takie jak temperatura, czy wilgotność powietrza jak również samo rozmieszczenie towaru w odpowiednich miejscach (np. rzadziej rotujące produkty umieszczone z tyłu regałów lub na wyższych półkach). Szybki dostęp do towarów wpłynie na sprawną realizację zamówień a co z kolei przełoży się na zwiększenie zadowolenia klientów. Oprócz tego, należy również optymalizować pozostałe procesy magazynowe takie jak przyjmowanie i wydawanie towaru. Każdy z procesów warto najpierw dokładnie przeanalizować a następnie dobrać idealne rozwiązanie, które zauważalnie wpłynie na efektywność pracy całego przedsiębiorstwa.

Wielkość magazynu – czy musisz ją zwiększać?

Towary od jakiegoś czasu nie mieszczą się już w Twoim magazynie. Wpadasz na świetny (tak Ci się w tym momencie wydaje) pomysł powiększenia magazynu. Sprawdzasz możliwe opcje rozbudowy lub wynajmu powierzchni magazynowej. Rozpisujesz plan rozbudowy i okazuje się, że to dość kosztowne przedsięwzięcie. Optymalizacja magazynu może obejmować zwiększenie powierzchni magazynowania, ale niekoniecznie jest to rozwiązanie dla każdego. Jest jednym ze sposobów na optymalizację, ale nie zawsze kluczowym. Przed podjęciem decyzji warto wykonać dokładną analizę kosztów i korzyści, w porównaniu z innymi opcjami. A najlepiej zacząć od innych form optymalizacji wspomnianych wcześniej. Może się okazać, że wprowadzenie pozostałych rozwiązań przyczyni się do znacznych przychodów firmy bez konieczności inwestycji w rozbudowę magazynu. Nie zawsze musisz się decydować na wynajem czy budowę nowego magazynu. Podstawą decyzji o zwiększeniu przestrzeni magazynowej lub jej reorganizacji będzie inwentaryzacja, i to nie jedna. Warto regularnie przeprowadzać remanent i identyfikować produkty, które słabiej się sprzedają czyli tzw. produkty słabo rotujące. Nie ma sensu przechowywać produktów, które się nie sprzedają a zajmują cenne miejsce, które mogłoby zostać korzystniej wykorzystane do składowania produktów najchętniej wybieranych, w przypadku, których zdarzają się opóźnienia w dostawach. Magazyn to kosztowna część działalności, więc ważne jest, aby utrzymywać jak najniższy poziom zapasów i efektywnie wykorzystywać przestrzeń magazynową. Z doświadczenia wiem, że odpowiednio zaaranżowana przestrzeń ułatwi poruszanie się i przechowywanie towarów. Implementacja oprogramowania do zarządzania magazynem sprawi, że gospodarowanie zapasami będzie efektywniejsze a zwiększenie powierzchni bardzo często nie będzie w ogóle potrzebne. Jeśli brakuje Ci miejsca do przechowywania opakowań wysyłkowych to z Kartony24 nie musisz się o to martwić. Gwarantujemy wysyłkę Twojego zamówienia tego samego dnia w przypadku zamówień złożonych do godziny 14:00 a dostawy możesz się spodziewać już na drugi dzień. Jeśli każda minuta jest na wagę złota, zamówienie możesz odebrać jeszcze tego samego dnia i to z maksymalnie możliwym rabatem aż do 40%! Sprawdź więcej informacji tutaj. Okazuje się nagle, że potrzebujesz sporej liczby opakowań na już, jednak nasz magazyn nie jest Ci po drodze? Nie ma problemu, kartony wysyłkowe oraz wszelkie akcesoria do magazynu dostarczymy w bardzo krótkim czasie, stąd nie musisz zwiększać magazynu dla przechowywania kartonów.

Nie znalazłeś kartonu dopasowanego dla Twojego biznesu? Skontaktuj się i powiedz czego potrzebujesz. Jesteśmy producentem opakowań i postaramy się pomóc. Znajdziemy alternatywę w ofercie naszego sklepu Kartony24.eu lub wyprodukujemy karton szyty na miarę.

Może cię zainteresować

NEWSLETTER

Wejdź do kartonowego świata, w którym znajdziesz nowości produktowe, promocje i inspiracje.
To prawdopodobnie najlepszy newsletter wśród kartonów. Dołącz.

Śledź nas