Strona główna » E-commerce » Opakowania dla e-commerce. Jak wybrać właściwe pudełka?

Opakowania dla e-commerce. Jak wybrać właściwe pudełka?

przez Pudłowy
Opublikowany: Ostatnia aktualizacja:
opakowania dla e-commerce

Karton, jaki jest, każdy widzi. Kwadratowy, brązowy, zaklejony taśmą… Czy naprawdę możliwości są aż tak ograniczone? Jasne, że nie! Przy wyborze opakowań musisz uwzględnić jednak nie tylko kwestie estetyczne – choć oczywiście są one bardzo ważne. Pamiętaj, że to od właściwego pakowania zależy, czy przesyłka dotrze do klienta w stanie idealnym. Co musisz wiedzieć o wyborze pudełek w e-commerce? Sprawdź!

Opakowania dla e-commerce. Jakie czynniki musisz wziąć pod uwagę?

Możliwości w zakresie pakowania towarów w e-commerce jest naprawdę wiele. Wszystkie rozwiązania opracowano po to, by zapewnić przesyłkom bezpieczeństwo podczas transportu, a klientom – doświadczenia na najwyższym poziomie.

Poniżej zebrałem wskazówki, które pomogą Ci w mistrzowskim stopniu opanować sztukę pakowania produktów.

1. Rodzaj kartonu

Najbardziej oczywista opcja to kartony klapowe. Nie mają one sobie równych zwłaszcza, gdy musisz zapakować kilka produktów w różnych rozmiarach. Świetnie sprawdzą się również w każdym innym przypadku – są uniwersalne i niezawodne.

Jeżeli szukasz nieco bardziej oryginalnych rozwiązań, a przy okazji zależy Ci na walorach estetycznych, świetnym pomysłem będzie użycie kartonów fasonowych. Świetnie sprawdzą się do pakowania niewielkich urządzeń elektronicznych, kosmetyków, odzieży czy obuwia. Co ważne, banalnie się je składa!

Kolejna propozycja to kartony z automatycznym dnem. Polecam je zwłaszcza, jeśli zależy Ci na oszczędności czasu. Składa się je nawet 2 razy szybciej niż tradycyjne kartony klapowe! Ponadto posiadają one bardzo wytrzymałe, podwójne dno.

2. Idealne dopasowanie do produktu

Klasyczne kartony, które omówiłem wyżej, to dopiero początek możliwości.

Na rynku istnieje wiele rodzajów opakowań przeznaczonych dla konkretnych produktów.
Przecież nie ma sensu pakować kilku kartek do wielkiego pudła, prawda?

Oto kilka przykładów specjalistycznych opakowań:

tuby kartonowe – do różnego rodzaju wydruków, rysunków, plakatów
multimaile do książek – gdy prowadzisz księgarnię online
kartony do felg i opon – idealne rozwiązanie dla sklep z oponami

3. Rodzaj tektury

Wiesz już, że pudełka mogą różnić się pod wieloma względami. Kolejnym z nich jest liczba warstw tektury, z których zostały wykonane.

Masz do wyboru kartony 3-warstwowe i 5-warstwowe. Jak łatwo się domyślić, te pierwsze warto wybrać w przypadku lżejszych produktów, a drugie – gdy potrzebujesz pewności, że opakowanie wytrzyma duże obciążenie.

4. Oczekiwania klienta

Prawdopodobnie doskonale rozumiesz, że na każdym etapie procesu sprzedażowego najważniejszy jest klient. Z pakowaniem nie jest inaczej – w końcu to on otrzymuje przesyłkę i od jego doświadczeń zależy, czy wróci do Ciebie po kolejne zakupy.

Jeżeli Twoi klienci wyznają ekologiczne wartości, rozsądnym wyborem będą przyjazne dla środowiska opakowania – brązowe kartony. Co więcej, są one neutralne i nie wyróżniają się pośród innych paczek.

A może chcesz się wyróżnić? Kartony białe od szarych różnią się jedynie wyglądem. Są bielone tylko z jednej strony – od zewnątrz, dzięki czemu zyskują estetyczny, elegancki wygląd. Ze względu na to chętnie używa się ich do pakowania kosmetyków, odzieży i produktów premium. Co ważne, tego typu pudełka mogą zostać poddane recyklingowi.

Właściwe pudełka to też właściwe zabezpieczenie

Dobrze dobrane opakowanie zda się na nic, jeśli zapomnisz o jego zabezpieczeniu. W zależności od rodzaju produktu, musisz dobrać odpowiednie wypełniacze, które uniemożliwiają jego przemieszczanie się i uchronią przed wstrząsami.

Pamiętaj, by podobnie jak w przypadku pudełek, również przy wyborze wypełniaczy uwzględnić przede wszystkim oczekiwania Twoich klientów.

Więcej o zabezpieczaniu paczek przeczytasz w artykule: Jak zabezpieczyć paczkę?

Co jeszcze możesz zrobić, by opakowanie było idealne?

W świecie e-commerce wiele mówi się dziś o personalizacji. Możesz realizować jej założenia również poprzez niebanalne opakowania.

Kartony z nadrukiem to szansa na pozytywne zaskoczenie klienta, a także dodatkowa przestrzeń reklamowa. Możesz umieścić na opakowaniu logo sklepu, slogan, kod kreskowy, kod QR lub dowolną inną grafikę Twojego projektu.

Możesz też pójść o krok dalej i do spersonalizowanego kartonu dołączyć taśmę z nadrukiem!

Podsumowanie

Odpowiednie pakowanie produktów jest ważne przede wszystkim ze względu na oczekiwania i zadowolenie klientów. Pamiętaj jednak, że wybór optymalnego opakowania ma znaczenie również ze względów ekonomicznych.

Jeśli chcesz poznać więcej wskazówek dotyczących skutecznego i efektownego pakowania, sprawdź pozostałe porady dla branży e-commerce.

Powodzenia!

Nie znalazłeś kartonu dopasowanego dla Twojego biznesu? Skontaktuj się i powiedz czego potrzebujesz. Jesteśmy producentem opakowań i postaramy się pomóc. Znajdziemy alternatywę w ofercie naszego sklepu Kartony24.eu lub wyprodukujemy karton szyty na miarę.

Może cię zainteresować

NEWSLETTER

Wejdź do kartonowego świata, w którym znajdziesz nowości produktowe, promocje i inspiracje.
To prawdopodobnie najlepszy newsletter wśród kartonów. Dołącz.

Śledź nas