Strona główna » E-commerce » 5 sposobów jak zmniejszyć liczbę reklamacji i zwrotów w e-sklepie?

5 sposobów jak zmniejszyć liczbę reklamacji i zwrotów w e-sklepie?

przez dr Box
Opublikowany: Ostatnia aktualizacja:

Zwroty i reklamacje są w biznesie internetowym elementami, które będą pojawiać się zawsze. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy na to przymykać oko i nie wyciągać żadnych wniosków. Liczbę zwrotów, a przede wszystkim reklamacji można spokojnie zmniejszyć, wdrażając odpowiednie działania. Jakie? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej!

Jak uzyskać status lidera na rynku?

To pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców o dużych ambicjach. Wielu z nich wciąż błędnie uważa, że określenie to odnosi się tylko do liczby sprzedanych sztuk. W dzisiejszych czasach, gdy konkurencja nieustannie wdraża kolejne sposoby na zatrzymanie przy sobie klienta, cena przestaje być jedynym motywatorem do zakupu. Coraz więcej firm, a tym samym klientów zwraca uwagę na sprawy związane z procesem realizacji całego zamówienia, w tym kwestie bezpieczeństwa posprzedażowego.

W budowaniu pozycji lidera na rynku pomaga zatem właściwe zaplecze do obsługi zwrotów i reklamacji. Sprawna i kompetentna reakcja na tego typu sytuacje pozytywnie wpływa na wizerunek marki.

Jakie są przyczyny zwrotów/ reklamacji?

W świecie e-commerce wyróżniamy 3 główne powody, dla których ludzie reklamują bądź zwracają towar, a mianowicie:

  • wadliwy lub niespełniający oczekiwań produkt,
  • wadliwy transport,
  • niesatysfakcjonująca jakość obsługi.

Prawda jest taka, że większość z powyższych kwestii możemy kontrolować, a uświadomienie sobie tego i wdrożenie nowych rozwiązań może wpłynąć na zmniejszenie liczby zwrotów i zmniejszenie liczby reklamacji.

Zmniejszenie liczby zwrotów i reklamacji – 5 dobrych praktyk

1. Zadbaj o właściwe zapakowanie przesyłki

W tym przypadku mamy dla Ciebie pełen wachlarz rozwiązań, które z pewnością wpłyną na zmniejszenie liczby reklamacji i zwrotów w Twoim sklepie internetowym. Bezpiecznie zapakowana przesyłka trafi do rąk odbiorcy w nienaruszonym stanie, a to wpłynie na jego radość z zakupów i zaufanie do marki.

Jednym ze sposobów jest wybór kartonów o zwiększonej wytrzymałości. Z tego też powodu przygotowaliśmy dla Ciebie kartony wykonane z mocnej pięciowarstwowej tektury o fali EB. Kartony pięciowarstwowe są przeznaczone do zadań specjalnych – mają wzmocnione ściany i są znacznie bardziej odporne na działanie czynników mechanicznych. Jeżeli wysyłasz produkty ciężkie lub bardzo delikatne, wybór ten okaże się strzałem w dziesiątkę.

Elementem, który jest niesamowicie ważny w kontekście pakowania to odpowiednie wypełnienie przesyłki. Do tego możesz spokojnie wykorzystać wypełniacz w postaci papieru makulaturowego. Wypełniacz ten nadaje się doskonale do bezpośredniego zabezpieczenia kruchych i delikatnych przedmiotów, a także do wypełnienia pustych miejsc w pudełku. Jeżeli zależy Ci na wypełnieniu wolnej przestrzeni w przypadku pakowania przedmiotów szklanych, delikatnych i o nieregularnych kształtach, wówczas dobrym wyborem będzie dostępny w naszej ofercie skropak.

Aby mieć pewność, że kurier potraktuje przesyłkę łagodnie w trakcie transportu, warto skorzystać ze specjalnych etykiet, które można nakleić na pudełko. Komunikat „ostrożnie szkło” będzie dla przewoźnika sygnałem, że ta przesyłka wymaga ostrożnego traktowania.

[show_products product=”3446,3455,3462″]

2. Wyślij przesyłkę na czas

Zbyt długie oczekiwanie na przesyłkę sprawia, że klienci tracą cierpliwość, a tym samym zaufanie do marki. Sytuacja ulega szczególnemu pogorszeniu, gdy paczka trafia do odbiorcy za późno. Co zatem wpływa na zmniejszenie liczby zwrotów z tego powodu? Szybka logistyka! Zoptymalizuj proces wysyłki do minimum. Zadbaj o to, by towar wychodził jak najszybciej, a z pewnością unikniesz niejednego zwrotu!

3. Dokładnie sprawdzaj zawartość wysyłanej paczki

Nic tak nie irytuje klientów, jak otrzymanie źle skompletowanej przesyłki – szczególnie, gdy odbiorca jest na tym stratny. Aby uniknąć takich pomyłek, dokładnie weryfikuj zawartość każdej paczki. Stosuj zasadę „double check”, a wszyscy będą zadowoleni!

4. Dbaj o jakość wysyłanych produktów

Dobry produkt to podstawa, dlatego pilnuj jakości każdego wysyłanego towaru. Jeśli oferujesz produkty o słabej jakości, to zmniejszenie liczby reklamacji oraz zwrotów może się nie udać. Wiedz, że jeśli Ty będziesz miał wątpliwości w tym kontekście, to klient również.

5. Pozostań w kontakcie z klientem

Czas realizacji zamówienia najprawdopodobniej się wydłuży? W systemie pojawił się błąd, którego wcześniej nie byłeś w stanie odkryć? Poinformuj o tym Klienta. Szczera komunikacja w takich sprawach jest znacznie lepsza niż unikanie tematu. Dzięki temu zaoszczędzisz odbiorcy nerwów związanych ze zbyt długim oczekiwaniem, a być może sprzedasz inny produkt, który masz aktualnie na stanie. Szczerość popłaca!

Podsumowanie

Prowadzenie biznesu przez Internet nie należy do najłatwiejszych wyzwań, jednak przy właściwie zaplanowanych procesach, uda Ci się uniknąć wielu przykrych niespodzianek. Już wiesz, jak zmniejszyć liczbę reklamacji i zwrotów w swoim e-commerce? Doskonale! W takim razie pora wdrożyć te elementy w życie!


Nie znalazłeś kartonu dopasowanego dla Twojego biznesu? Skontaktuj się i powiedz czego potrzebujesz. Jesteśmy producentem opakowań i postaramy się pomóc. Znajdziemy alternatywę w ofercie naszego sklepu Kartony24.eu lub wyprodukujemy karton szyty na miarę.

Może cię zainteresować

NEWSLETTER

Wejdź do kartonowego świata, w którym znajdziesz nowości produktowe, promocje i inspiracje.
To prawdopodobnie najlepszy newsletter wśród kartonów. Dołącz.

Śledź nas